Menu

Food & Drink: Lezzet düşkünü iki kız kardeş: Beril Şanal ve İdil Şanal

Food & Drink: Lezzet düşkünü iki kız kardeş: Beril Şanal ve İdil Şanal

Hazırlayan: Gözde YÖRÜKOĞLU Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Fotoğraf: İnci Cabir

Mutfaktaki şefin hep erkek olmasına alışmışız. Artık kurallar değişiyor, kadınlar mutfağın executIve şefleri olarak harikalar yaratıyorlar. Ca’d’Oro’nun mutfak şefinin İdil Şanal olduğunu öğrenince, kadınların şefliği üzerine keyifli bir söyleşiye başladık ve öğrendik ki, kardeşi Beril Şanal da aynı işi yapıyor! Aslında işin özünde, ailelerinden aldıkları kültür yatıyor. Hem anne hem baba tarafından yemeğe çok düşkün, yemek kültürüne sahip bir ailede büyümüşler. Evlerinde her zaman çok güzel yemekler pişermiş ve ailece bir araya gelinen ihtişamlı sofralarda pek çok farklı mutfağın yemekleriyle iç içe olmuşlar. Yemek ve yemek kültürü hayatlarında hep çok önemli bir yerde olmuş. Yani ikisinin de bu mesleği seçmelerinde, ailelerinden aldıkları yemek kültürü ve yemeğin hayatlarındaki yeri büyük rol oynamış.

ÜNLÜ ŞEFLERLE BAŞ BAŞA
İdil, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan ve farklı alanlarda çalıştıktan sonra o da özünde istediği mesleğe dönmüş. Bir yıl Carlo Bernardini ile çalıştıktan sonra 2008 yılında Hyde Park New York’ta bulunan The Culinary Institute of America okuluna mutfak sanatları okumak üzere gitmiş. Üç senelik ABD macerası süresince Michael Anthony, Alice Waters, Nick Anderer, Judy Rodgers gibi birçok ünlü şefle beraber çalışma şansı olmuş. 2011 yazında Türkiye’ye dönen İdil Şanal, şu anda İstanbul Doors Group bünyesinde bulunan Ca’d’Oro Restaurant’ın mutfak şefliğini yürütüyor.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik