Menu

Ego ve özgüven boşanma sebebi

Ego ve özgüven boşanma sebebi

Magazin ve iş dünyasının ünlü isimlerinin boşanmaları son aylarda gündemin baş köşesinde. Aşlarına, evliliklerine ve boşanmalarına tanık olduğumuz ünlü çiftlerden yola çıkarak, uzmanların da görüşünü alarak boşanma olgusunu mercek altına aldık

Nuriye KIRMA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Fotoğraflar: DB Arşiv, Hürriyet Arşiv


Yıllarca onların aşklarını ve evliliklerini imrenerek izledik. Onlarla mutlu olup, iyi bir çift olabilmeyi diledik. Ama bu yıl, o iç çekerek baktığımız magazin dünyasının yerli ve yabancı çiftlerine bir haller oldu. Ebru Şallı-Harun Tan, Özlem Yıldız-Sinan Serter, Feryal-Kemal Gülman, Monica Bellucci-Vincent Cassell, Heidi Klum-Seal gibi yıldız çiftlerin beklenmedik bir anda verdikleri ayrılık kararları magazin gündemine bomba gibi düştü. Peki ne oldu da zengin, ünlü, şöhretli, istedikleri her şeye sahip olan bu çiftlerin ilişkileri bozuldu? Hayatları dışarıdan büyüleyici görünürken neden boşanıyorlar? İşte bu soruların cevaplarını aradık.

BOŞANMA NEDİR?
Toplumun temel kurumlarından olan aile, evlilik kurumu aracılığıyla kurulur. Bu birliğin çeşitli nedenlerle sürdürülememesi söz konusu olduğunda, boşanma, aile birliğini sona erdirir. Aile hukuku ve Medeni Kanun, evlilik ve boşanmayı tanımlayarak hangi koşullarda boşanmanın gerçekleşebileceğini hükümlere bağlamışlardır. Medeni Kanun, boşanma sebeplerini ‘Genel’ ve ‘Özel’ sebepler başlığı altında ikiye ayırmış. Genel Boşanma Sebepleri; evlilik birliğinin temelden sarsılması, ortak hayatın yeniden kurulamaması, eşlerin anlaşmalı boşanması olarak üç bölümde toplanıyor. Özel Boşanma Sebepleri ise; zina, hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürme, terk, akıl hastalığı başlıklarından oluşuyor.

İLGİSİZLİK VE SORUMSUZLUK AÇIK ARA BİRİNCİ
Ail eve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Türkiye’de Aile Yapısı Araştırması’nın eylül ayında açıklanan verilerine göre ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmada bireylerin televizyon izleme alışkanlıklarından kültürel aktivitelere katılımına, alkol kullanımından evlilik kararına kadar birçok durum incelendi, yüzdeye vuruldu. Dev araştırma Türkiye’nin aile yapısının adeta fotoğrafını çekti. En dikkat çeken sonuçlardan biri de boşanma nedenlerinin sıralaması oldu. Genel kanının aksine boşanmada ilk sıralarda, dayak, aldatma, ekonomik yokluk yer almıyor. Yüzde 27,3’lük oranla ‘Eşlerin birbirine ilgisizlik ve sorumsuzluğu’ boşanma nedenlerinde açık ara birinci çıktı.

ÜNLÜLER NEDEN BOŞANIYOR?
Yaşam Koçu ve Evlilik Terapisti Yeşim Varol Şen’e ünlülerin boşanmasının nedenlerini sorduk. Şen, ünlüler dünyasında ve son yıllarda artan boşanmalarla ilgili şu yorumları yaptı: “Ünlülerin özel hayatı hep merak konusudur. Evlilikleri, ayrılıkları ve boşanmaları, magazin basınının ve okurlarının ilgiyle takip ettiği bir mevzudur. Oysa, toplumumuzda boşanma oranlarındaki artışı, komşumuzun, kuzenimizin ya da arkadaşlarımızın da ayrılık haberlerini sıklıkla aldığımızı düşünürsek, ünlüler dünyasından alınan ayrılık haberlerinin, toplum genelinden çok da fazla olmadığını görebiliriz. Elbette, ünlülerin yaşadıkları şartlarda sağlıklı ilişkiler veya evlilikleri yürütmek, toplum genelindeki dinamiklerden farklı olabiliyor. Her şeyden önce, bahsini ettiğimiz ünlü insanların mesleki gereklilikleri, güçlü bir ego ve özgüven. Bu güçlü ego ve özgüven, mesleki alanda başarı ve ün getirebildiği gibi, özel hayatlarında tahammülsüzlük veya ben merkezci davranışlara sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla, bireylerin kendi ayakları üzerinde durabilme güçleri, ayrılık kararının erken alınmasıyla sonuçlanabiliyor.”

‘ÜN VE PARA MUTLULUK İÇİN YETERLİ DEĞİL’
Yeşim Varol Şen, “Bu ünlü isimlerin sürekli takip altında olduklarını, hayranlarının attıkları her adımı izlediklerini de düşünürsek, mutsuzluk sinyalleri veren evlilikleriyle gündemde olmak istemeyecekleri ve gelebilecek yorumları engellemek adına belirsizlikten kaçınmak isteyecekleri muhakkak” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ancak, toplumumuzda birçok kadının, ilişkisinde veya evliliğinde yaşadığı tüm olumsuz şartlara rağmen, toplum baskısı veya ekonomik koşullar sebebiyle ayrılık kararı alamadığını ve mutsuz evlilikleri sürdürmek zorunda kaldıklarını düşünürsek, kendi ayakları üzerinde durabilen ve yalnız yaşama becerisi yüksek bu ünlüleri, olumlu örnekler olarak düşünebiliriz. Her şeyden öte Özlem Yıldız, Ebru Şallı gibi isimler, aile olmayı başarabilmiş, magazin basınından izlediğimiz kadarıyla düzenli bir evlilik hayatı kurabilmiş isimler ve ayrılık kararlarının da kendi hayatları adına sağlıklı sebeplerle alınmış olduğunu düşünüyorum. Ün ve para, her zaman mutluluk için yeterli koşullar sağlamıyor. Sonuçta kadın ve erkek arasındaki iletişim ve beklentiler, meslek gruplarına veya gelir durumuna göre değişmiyor. Ünlü ve varlıklı bir kadının da eşinden ilgi bekleyeceği muhakkak. Ünlülerin boşanma haberlerinin, yan dairede oturan komşumuzun ayrılık kararından çok da farklı bir haber olarak algılanmaması gerektiğini düşünüyorum. Her şey insanlar için.”

ebrusalli-20131108-1

Ebru Şallı-Harun Tan

Peri masalının sonu

1995 yılında Türkiye Güzeli seçildikten bir süre sonra 1997 yılında şarkıcı Ozan Orhon’la evlenen Ebru Şallı’nın bu evliliği sadece bir yıl sürmüştü. Ardından 2002’de iş adamı Harun Tan’ın kurguladığı bir oyun sayesinde kendisiyle tanıştı. Tan, sahibi olduğu YKM firmasının katalog çekimleri için uzun süredir ilgi duyduğu Ebru Şallı ile çalışılmasını istedi. Ajansı aracılığıyla Ebru Şallı ile anlaştı. Tan, iki gün süren katalog çekimleri boyunca bir an bile setten ayrılmadı. Çekimler sırasında Şallı ve Tan arasında başlayan yakınlık evliliği kadar uzandı. Swissotel’de basının alınmadığı görkemli bir düğün ile evlenen çift, balayına ise Maldivler’e gitmişti. Ebru Şallı, Harun Tan’la evlendikten sonra kısa sürede sosyetik davetlerin aranılan isimleri arasına girmeyi başardı. Bütün davetlere birlikte katılıyorlardı. Hatta giyimlerdeki uyumlarıyla davetlerin en gözde çiftleri arasında yer alıyorlardı. İş dünyasının tanınan aileleri arasına katılan ilk isimlerden olan Ebru Şallı, Harun Tan’ın önceki evliliğinden olan oğlu Can’a da sahip çıkmıştı ve annelik yapmıştı. Çiftin evliliklerinden 2004 yılında Beren ve 2010’da Pars adını verdikleri iki erkek çocukları oldu. Evlilikleri adeta peri masalı gibiydi. Her röportajında eşinden aşkla ve sevgiyle bahseden Ebru Şallı, ne olduysa geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajında; “11 yıl bir ilişkiyi aynı aşkla, tutkuyla sürdürebilmek için çok uzun bir zaman. Aşk, evlilik, çocuklar... Bunlar zamanla alışkanlık haline de gelebiliyor” diye açıklama yaptı. Ve ünlü çift 13 Temmuz’da ani bir şekilde boşandıklarını açıkladı. Ebru Şallı boşanmasıyla ilgili olarak, “Yaşamış olduğumuz birtakım fikir ayrılıkları ve zaman bizi boşanmaya sürükledi” dedi. Şimdilerde şarkıcı Sinan Akçıl ile birlikte olan Şallı, Akçıl’ı tanımaktan mutlu olduğunu ifade ediyor.

ozlem-yildiz20131108-2
Özlem Yıldız-Sinan Serter

‘Külkedisi masalı’ deniliyordu

Türkiye’nin en güzel sunucularından biri olan Özlem Yıldız, 1996 yılında ‘Çarkıfelek’te hosteslik yaparak ünlendi. O dönemde Mehmet Ali Erbil ile yaşadığı aşk ve nişanlılık dönemi magazinin gündeminden düşmedi. Ancak bu birliktelik Mehmet Ali Erbil’in sadakatsizliği neticesinde son buldu. Uzun yıllar özel hayatıyla ilgili sorulan sorulara aşk evliliği yapmak istediğini söyleyerek yanıt veren Özlem Yıldız’ın bu dileği 2005 yılında tanışıp Swissotel’de evlendiği armatör iş adamı Sinan Serter ile gerçekleşti. Serter’in cemiyetin tanınmış ailelerinden biri olması sebebiyle bu evlilik için ‘Külkedisi masalı’ yorumları yapıldı. Serter’in eşi Özlem Yıldız’a yaptığı pahalı jestler ve 2007’de dünyaya gelen oğlulları Demir, çiftin mutluluğunu pekiştirdi. Ancak 2011 yılında Sinan Serter’in işlerinin kötüye gitmesi ve 4.2 milyon liralık banka borcunun basın tarafından duyulması sonucu herkes çiftin ayrılacağını düşünmüştü. Yapılan yorumların aksine, Özlem Yıldız evliliğine sahip çıktı ve evlendiği için bıraktığı televizyon dünyasına eşinin borçlarına yardım etmek amacıyla geri döndü. Tüm bunlar çiftin evliliklerini kurtarmaya yetmedi ve 5 Ekim günü boşandıklarını açıkladılar. Herkesin imrenerek baktığı bu mutluluk mazide kaldı.

feryal-gulman20131108-3
Feryal-Kemal Gülman

200 milyonluk ayrılık

Listelerde Türkiye’nin ilk 50 zengini arasında gösterilen, Gültaş şirketinin patronu ünlü iş adamı Kemal Gülman ile sosyetenin en seçkin isimlerinden olan eşi Feryal Gülman’ın 21 yıllık evliliği, her daim örnek çift olarak gösterilmelerine neden oldu. Evlendiklerinde Feryal Gülman henüz 25, Kemal Gülman ise 52 yaşındaydı. Yaş farkı aralarında hiçbir zaman sorun olmadı. İkisi de her daim verdiği röportajlarda birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini dile getirdi. Kemal Gülman’ın önceki evliliğinden olan oğlu Lemi Gülman ve haber spikeri Ece Özbek 23 Temmuz 2013 günü çiftin Bebek’teki villasında evlendi. Ertesi gün düğün haberleriyle birlikte Feryal Gülman’ın 21 yıllık eşi Kemal Gülman’a boşanma davası açtığı haberleri gündemde şok etkisi yarattı. Hiç kimse çiftten böyle bir karar beklemiyordu. Boşanma kararına çiftin yakın çevresi de oldukça şaşırdı. Feryal Gülman, sürpriz bir biçimde tek taraflı açtığı boşanma davası için eşinin sadakatsizliği yüzünden bu kararı aldığını açıkladı ve 200 milyon lira tazminat istedi. Ardından Kemal Gülman’ın, 21 yıllık eşini 22 yaşındaki bir genç kızla aldattığı ortaya çıktı. Taraflar birbirlerine karşı çeşitli suçlamalarda bulundu. Boşanma davası henüz gerçekleşmedi.

monica-bellucci20131108-4
Monica Bellucci-Vincent Cassel

‘Aşkımız ilelebet sürecek’

İtalyan sinemasının en güzel kadınlarından Monica Belluci, birçok filmde birlikte oynadığı Fransız sinema oyuncusu Vincent Cassell ile 1999 yılında evlenmişti. Çiftin bu evlilikten 2004 yılında Deva, 2010 yılında ise Leonie adını verdikleri iki kız çocukları oldu. Evlilikleri sırasında Belluci ile eşinin, aralarındaki ilişkinin rutinleşmemesi için ayrı evlerde yaşadıkları biliniyordu. Ancak çiftten bu yıl beklenmedik bir haber geldi. 14 yıllık evliliklerini bitirme kararı alan Monica Bellucci ve Vincent Cassell, konu hakkında konuşma yapmazken İtalyan aktristin basın sözcüsü iddiayı doğruladı. Yaşananların ardından sessizliğini bozan Belluci bu kararı neden aldıklarını İtalyan basınına açıkladı: “Profesyonel yaşantımız bizi birbirimizden uzaklaştırdı. Ama aşkımız ilelebet sürecek. O hep çocuklarımın örnek babasıdır ve bize hep yakın olacak.”

heidi-klum-seal20131108-5
Heidi Klum-Seal

Dört çocuktan sonra ayrılık

Şov dünyasının örnek çifti Heidi Klum ve Seal, 10 Mayıs 2005’te Meksika’da Seal’ın evinin yakınında deniz kenarında evlenmiş ve daha sonra da her yıl 10 Mayıs’ta farklı bir konseptte nikah tazelemişlerdi. Klum, Seal ile tanıştığında iş adamı Flavio Briatore’den Leni adında bir kızı vardı. Evlendikten sonra Seal, Leni’yi de evlat edindi. Çiftin 6 yaşında Henry, 5 yaşında Johan ve 2 yaşında Lou adında dört çocuğu bulunuyordu. Ancak geçtiğimiz yıl ünlü çiftten hayranlarını şaşırtan bir açıklama geldi. Şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle boşanmaya karar veren Seal ve Klum, 21 Ocak 2012 tarihinde mahkemenin verdiği kararla yollarını ayırdı. Boşanmanın ardından Heidi Klum’un yedi yıllık eşini, koruması Martin Cristen ile aldattığı yönünde çeşitli haberler çıktı.

Haberin devamı HAFTA SONU DERGİSİ 2013/45 sayısında...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik