Menu

KORSANLAR, GÜLDÜRENLERİ AĞLATIYOR!

KORSANLAR, GÜLDÜRENLERİ AĞLATIYOR!

‘Eyyvah Eyvah 2’ filmiyle sinemadaki başarılı çıkışını sürdüren Ata Demirer’in yüzü gülüyor. Ne var ki gişede gülse de korsan CD’ler yüzünden ciddi sıkıntı içinde. Üstelik sıkıntı kaynağının, Kültür ve Turizm Bakanlığı logosu taşıyan korsan CD’lerin olması ciddi bir şok etkisi yarattı. Ancak, korsanlarla başı dertte olan tek komedyen Ata Demirer değil. Sinema filmlerine milyonlarca lira yatırım yapan ve korsan nedeniyle yüzü bir türlü gülmeyen pek çok oyuncu var. İşte onlardan bazıları ve filmleri.

ATA DEMİRER
Beğeni toplayan filmi ‘Eyyvah Evyah’ın ikincisiyle de çok sayıda insanı sinemaya çekmeyi başaran komedyen Ata Demirer, korsan nedeniyle yaşadığı şokun etkisinden kurtulmaya çalışıyor. Bilindiği gibi bu filmin korsan kopyasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı damgasıyla Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi sırasında DVD’den çoğaltıldığı ortaya çıktı. Yalnız Ata Demirer değil, filmin yapımcı firması BKM ile bakanlık da, korsana hizmet eden köstebeğin peşine düştü. Şimdilik 1 milyon korsan CD’si basılan ‘Eyyvah Eyvah 2’, 3 milyonu geçen seyircisiyle ‘Recep İvedik 3’ün 4 milyonluk rekoruna göz dikmiş durumda.
CEM YILMAZ
Çektiği çok sayıda filmle komedyenler arasında en üretken isim olmayı başaran Cem Yılmaz, ne yazık ki bu başarısının cezasını korsan tezgahlarında çekiyor. ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ filmiyle sinemada başlayan serüvenini son olarak ‘Yahşi Batı’yla sürdüren Yılmaz, sadece filmlerinin değil, sahne gösterilerinin korsan CD’leriyle de mücadele etmek zorunda kalıyor. Son filmiyle 2 milyon 322 bin 826 seyirciye ulaştı ve 20 milyon lira hasılat yaptı. Bunun yanında filmin korsan satışları da 450 bin gibi azımsanmayacak bir rakamı buldu. Cem Yılmaz ‘AROG’ filminde 600 bin korsan CD’si çıkınca bir hayli üzüldü, ardından savaştı ama sonuç değişmedi.
ŞAHAN GÖKBAKAR
‘Dikkat Şahan Çıkabilir’ adlı televizyon programında korsan CD satan adam tiplemesiyle herkesi güldüren Şahan Gökbakar, yönetmen koltuğuna oturup yapım ortaklığına da soyununca korsandan dert yanmaya başladı. Türkiye’nin en çok izlenen film serisi ‘Recep İvedik’in yaratıcısı Şahan Gökbakar, ilk filmiyle 4 milyon 301 bin kişi tarafından izlenmişti. Gökbakar, resmi izlenme oranlarında kimse tarafından geçilmemiş gibi görünse de korsan satışta Ata Demirer’in ‘Eyyvah Eyvah 2’sine yenilmiş görünüyor. Gökbakar’ın ikinci ve üçüncü ‘Recep İvedik’ filmlerinin 750 biner korsan CD’leri piyasaya sürülmüştü.

 

ŞAFAK SEZER
Son dönemde yer aldığı her proje başarıya ulaşan Şafak Sezer, filmleriyle de çok kazanan komedyenlerin arasına girdi. ‘Kutsal Damacana’ filmiyle çok izlenenler arasına katılan Sezer de korsan gerçeğiyle yüzleşti. Sezer’in korsan CD satışları 300 bini buldu. Polisin yaptığı baskınlardan sonra toplanan korsan CD’lerin basına gösterildiği toplantıda açıklama yapan ünlü komedyen; “Filmimizin korsanı çıktığı zaman hepimiz kahroluyoruz. Bu kişiler daha onurlu şekilde yaşayıp, daha onurlu para kazansınlar” dedi.
YILMAZ ERDOĞAN
Oyunculuktan hocalığa terfi eden ve reyting rekorları kıran programlara imza atarak öğrenciler yetiştiren Yılmaz Erdoğan, filmleriyle olduğu kadar, yönettiği ve yazdığı oyunlarla da korsanların ilgi odağı olmaya devam ediyor. 2 milyon 788 bin kişiye ulaşan ‘Organize İşler’ filmiyle iyi bir kazanç sağlayan Erdoğan’ın öğrencilerinin oynadığı ‘Çok Film Hareketler Bunlar’ filmi, gişede 1 milyon 141 bin kişiye ulaştı. Korsanda ise 350 bin gibi ciddi bir rakam yaptı.


Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik