Menu

Bir tıkla öldüler

Johnny Depp
Johnny Depp

İnsanlık olarak bilgisayar çağını yaşıyoruz, iletişim ve haber alıp vermek son derece kolaylaştı. Neredeyse günlük hayatta gerekli olan tüm işlerimizi bilgisayar üzerinden yapar hale geldik. Sosyal paylaşım siteleriyse vazgeçilmezimiz oldu. Peki, bu kadar faydalı bir şeyin sizi ölü ilan edebileceğini hiç düşündünüz mü? Sosyal paylaşım sitelerinde ya da bir banka memurunun yanlışlığıyla yaşarken ‘öldürülen’ ünlüler kimler merak ediyor musunuz? Bir tıkla ölen ünlüler haberimizde.

Johnny Depp
Bir tıkla öldürülme olayları sadece yurdumuz sınırları içinde yaşanmıyor. Bu durumla okyanus ötesinde karşılaşan isimlerden biri de, ünlü Hollywood yıldızı Johnny Depp. Ünlü oyuncunun şöhretini kullanarak reklamlarını yapmak isteyen hacker’ler, sahte bir CNN sayfası hazırlayarak ünlü aktörün bir trafik kazasında öldüğü haberini yaydılar. Ünlü oyuncunun alkolü fazla kaçırdığı ve yaptığı trafik kazası nedeniyle trajik bir şekilde yaşamını yitirdiğiyle ilgili haber tüm dünyaya yayıldı. Sanatçının hayranları üzüntüyle, bu sayfanın altına yorum bile yapmaya başladılar. Ancak durumun ciddiyeti nedeniyle kimse sitenin sahte olduğunu fark etmedi bile.


İbrahim Tatlıses
Sanal alem bu yılın mart ayında gerçekten de büyük bir sınav verdi. Kendine has yorumu ve etkileyici sesiyle milyonların dinlediği İbrahim Tatlıses, program çıkışı silahlı saldırıya uğramış ve başından vurulmuştu. Gece yarısı gerçekleşen bu olaydan sonra internet sitelerindeki haberler o kadar çok tıklandı ve yanlış bilgi girildi ki, gün aydınlanıp sağlıklı bilgiler gelmeye başlayana kadar ünlü türkücü tam dört kez öldürüldü. Bazı ünlü isimler, haberciliğe soyunup kaynağı belli olmayan “Tatlıses ölmüş ama saklıyorlarmış”, “Emniyetten öğrendim, İbo hayatını kaybetmiş” gibi dedikoduları sayfalarına taşıyınca büyük bir kaos yaşandı. Bir isim, ünlü sanatçıyı tweet’leriyle dört kez öldürüp sonra canlandırdı. Hatta bu durumdan rant sağlamak isteyen bazı kişiler de haber sanki NTV tarafından veriliyormuş gibi kurgulayıp bunu sanal aleme yaydı ve bu yolla bilgisayarlara virüs bulaştırmaya çalıştı.


Sagopa Kajmer
Yerel bir internet sitesinde kendisi hakkında öldü haberi yapılan rapçi Sagopa Kajmer de bir tıkla öldürülen isimler arasında. Çanakkale’de meydana gelen bir trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen Kajmer, “Allah’a çok şükür kaza filan yapmadım, gayet şugarım” diyerek haberi yalanlamıştı. Ne yazık ki aynı haber, iki yıl önce de başka bir internet sitesinde yayınlanmıştı. Hakkında neden bu haberlerin çıktığını bilmediğini söyleyen Kajmer, hayranlarının üzülmemelerini, çok sağlıklı olduğunu açıklamıştı.


Münir Özkul
‘Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut’u ve yılların tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul, ne yazık ki bir tıkla öldürülme konusundan son derece muzdarip. Bu durum belki sevenlerinin ondan haber almak konusunda fazla sabırsız olmasından kaynaklanıyor ama yakınlarının bu haberlere fazlasıyla üzüldüğü bir gerçek. Geçtiğimiz yıl yine bu tarz bir haberin yayılmasının ardından aralarında Gülben Ergen, Işın Karaca, Metin Arolat, Reyhan Karaca ve Harun Kolçak’ın da olduğu ünlüler sanatçıya twitter’dan rahmet dilemişlerdi. Hatta başsağlığı dilemek için Özkul’un kızı Güner Özkul’u telefonla arayanlar olmuştu. Güner Özkul, “Yok böyle bir şey” diyerek olayı yalanlarken üzüntüden bir müddet telefonunu kapatmıştı. Sanatçılar da başsağlığı dilediklerinden ötürü özürlerini belirtti. Sanatçının eşi Umman Özkul’sa “Kim nereden çıkartıyor böyle bir haberi anlamıyorum. Her sene bir kere öldürüyorlar. Ne kadar ayıp, yüreğimiz yerinden oynadı. Kim uydurduysa Allah onu kahretsin” diye isyan etti.


Cem Yılmaz
Ölüm özellikle ünlü isimlere pek de yakıştıramadığımız bir şey, tabii böyle olunca da onlarla ilgili çıkan bu tür haberler hemen gündeme oturabiliyor. İnternet üzerinden virüs yaymak maksatlı yapılan bu tarz bir habere şarkıcı Niran Ünsal da inanınca, korku dalgası kısa sürede yayıldı. Olay, ‘Disko Kralı’ programına katılan Ünsal’ın “Geçen haftanın en önemli olayı neydi?” sorusuna “Biraz önce duyduğum haberi söyleyeyim. Cem Yılmaz öldü, trafik kazası geçirdi” demesi üzerine gelişmişti. Bu söze inanmayan Bayülgen “Haberi nereden duydun?” diye ünlü şarkıcıya sorunca, “NTV alt yazı geçmiş!” cevabını almıştı. Endişelenmeye başlayan Bayülgen, reji ekibine bu durumun ne derece doğru olduğunu sordu ve haberin yalan olduğunu öğrenince herkes rahat bir nefes aldı.


Nejat Uygur
Geride bıraktığımız yılın ilk aylarında bir tıkla öldürülen bir diğer ünlü isim de Nejat Uygur olmuştu. Türk tiyatrosunun duayenlerinden Uygur hakkında bir internet sitesinde çıkan ölüm haberi, kısa sürede yayılmış ve haberi okuyan sevenlerini üzmüştü. Geçirdiği rahatsızlık yüzünden kalp pili takılan tiyatrocu, geçtiğimiz yıl yüksek tansiyondan dolayı fenalaşmış ve Ankara’da hastaneye kaldırılmıştı. Büyük ustanın öldüğüyle ilgili haberler 2007 yılında da yapılmış, o zaman için de büyük tepki çekmişti. Dileriz Nejat Uygur daha uzun yıllar bizimle olmaya devam eder.


Suavi
Haberimize konuk olan ve bir tıkla öldürülme mağdurlarından biri de ses sanatçısı Suavi. Ancak o diğerleri gibi sosyal paylaşım sitelerinde ya da yerel haber sitelerinde öldürülmedi. Yanlış tık bu kez bir banka memuru tarafından yapıldı. Olayı twitter adresinden, “Ben ölmüşüm. Banka 27 Nisan’da öldüğüm için kartlarımı iptal etmiş. Biri bana bunu izah etmeli. Banka izah edemiyor. Resmi evrak geldi diyor” tweet’iyle eleştiren Suavi’nin, bir benzin istasyonundan kartıyla benzin almak isterken kartına el konulmuş, yanlışın düzeltilmesi için bankanın Bodrum şubesine başvurduğunda ise kartının vefat nedeniyle kapatıldığını öğrenmişti.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik