Menu

NEWYORK MODA HAFTASI 2015 SONBAHAR-KIŞ

NEWYORK MODA HAFTASI 2015 SONBAHAR-KIŞ

Maraton başladı

Hazır giyim konusunda bir ay sürecek olan moda maratonu New York Moda Haftası ile başladı.

2015-2016 Sonbahar/Kış defilelerine ev sahipliği yapan New York’ta neler yaşandı, hangi trendler öne çıktı, hangi gözde tasarımcıların defileleri ilgi çekti diye merak ediyorsanız, işte Mercedes-Benz New York Moda Haftası’nın ayrıntıları

H. Anıl ÇIRPAN

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv, Getty Images

Carolina Herrera

OKYANUSTAN GELEN ESİNTİ

Yeni sezon tasarımlarında suya çokça yer veren Carolina Herrera’nın koleksiyonunda hem motiflerde hem kesimlerde suyun etkisini görüyoruz. Tasarımcı, “Bu koleksiyon sudan ve okyanusların dalga hareketlerinden ilham alıyor. Bütün tasarımlar denizdeki dalgalanmayı işliyor. Aralarında başta gri ve mavi olmak üzere denizde görebileceğiniz tüm tonları bulabilirsiniz” diyor. Kadını çekici kılmak istediğini belirten Herrera, kumaşta ise ipeklere sıkça yer vermiş.

carolinaherrera20150226-2

 Donna Karan

ÇİZGİSİNİ BOZMAMIŞ


New York’un tanınmış modacılarından Donna Karan “Biliyorsunuz bu şehir benim için her zaman ilham kaynağı. New York benim için dünya. Bu New York ile ilgili değil. Bu kadının bugün nerede olduğuyla, yaşadıkları kaos hayatla ilgili. Ve benim işim ihtiyaç oldukları konularda giydirmek ve dikkat çekmek” diye açıkladı koleksiyonunu. ‘Güç ve Şiir’ adını verdiği koleksiyonda New York manzarasından etkilenmiş geometric ışıklı fon kullanılmıştı ve geometric desenli veya kesimli, altın işlemeli, siyah gece elbiseleri izleyicileri etkiledi. Klasik siyahın yanı sıra mor ve bordo da dikkat çeken diğer soğuk renkler oldu.
donnakaran20150226-2Michael Kors

KAT KAT SEKSİLİK

2011 yılında şirketinin 30’uncu yılını kutlarken Michael Kors, “Spor giyimle de seksi olunabileceğini kanıtlamak istiyorum” demişti. Kış koleksiyonuyla biraz karamsar bulunsa da Michael Kors, kat kat giyinerek de şık olunabileceğini bu sezon da göstermek istemiş ve bunu başarmış.

michaelkors20150226-1Zac Posen

BİR YAKUT MASALI

Siyah, petrol yeşili, mavi, gri gibi renkleri kullansa da Zac Posen’in gelecek kış için aklında yakut kırmızısından başka renk olmadığı, defilenin sonundaki Naomi Campbell’ın kıyafetinden de anlaşıldı. Işıltılar saçan bordo tafta bir tuvalet içinde podyuma çıkan Naomi’ye tasarımcı da eşlik ederek alkışları kabul etti. Posen, “Kariyerim başlamadan önce o benimle birlikteydi. Naomi benim kız kardeşimdir. ” dedi. aslında bu koleksiyonunda daha fazla günlük giyime yer vermiş ve daha spor görünümler yaratmış. Yine de Jeff Koons heykellerinden ilham aldığı gece elbiseleri şıklıktan ödün vermediğini gösteriyordu.
zacposen20150226-2Ralph Lauren

GÜNDÜZ ERKEKSİ GECE SEKSİ

Pulitzer ödüllü moda eleştirmeni Robin Givhan, Ralph Lauren defilesi için “Çiçeklerle başladı ve selamlamayla bitti. Arada da bol bol kürk, el örgüsü ve sosyetiklik vardı” diyerek özetledi bu defileyi. Gelecek kış günlük hayat için maskulen tasarımlar hazırlayan Ralph Lauren, geceleri ise kadınların dişiliğini ön plana çıkarıyor.

ralp20150226-2

 Monique Lhuillier

SADE VE ŞIK

New York’ta tasarımlarıyla göz kamaştıran isimlerden biri olan Monique Lhuillier, bildiğiniz üzere Amerikan First Lady’si Michelle Obama gibi isimleri giydiriyor. Tasarımcı, gelecek kış sezonu için öncelikle dantel ve parlayan metalin karanlık tarafını sunmuş. Petrol yeşili, mürdüm eriği gibi renkleri baş tacı eden Lhuillier, klasik tasarımlara detaylarla hareket vermiş.

monique20150226-1

 Reem Acra

ŞEKSPİR'İN AŞKI


Bu elbiseleri giyen bir kadına Şekspir’in aşık olmaması mümkün değil! Kraliçe Elizabeth, (tabii birincisi) sarayda nasıl giyinirdi diye merak ediyorsanız, Reem Acra koleksiyonuna göz atmanız yeterli. Belki 1550’li yıllardaki kadar kabarık tasarımlar değil ama emin olun en az o dönemki kadar gösterişli bir koleksiyon çıkardı tasarımcı… Reem Acra, Stevie Nicks’in 70’lerdeki polaroid fotoğraflarından ilham aldığı koleksiyonunu işlemeler, korse beller, karpuz kollar, satenler, ipekler, organzeler derken gelinlik gibi kıyafetler, saraylara layık renk paletiyle sundu. 1990’lı yılların başında moda eğitimi aldığı sırada bir parti için annesinin evindeki masa örtüsünden diktiği elbiseyle bir moda editörünün dikkatini çeken ve modacılığa böyle başlayan tasarımcının tasarımları Angelina Jolie, Madonna, Catherine Zeta-Jones, Beyonce gibi starların yanı sıra Avrupa’nın kraliyet aileleri tarafından da tercih ediliyor.

reemacra20150226-1

 


Oscar de la Renta

OSCAR'IN CENNETTEN İZLEDİĞİ DEFİLE

Modanın efsane isimlerinden Oscar de la Renta’nın hayata veda etmesinin ardından ilk koleksiyon sunumu yapıldı. Vefatından önce Oscar de la Renta, markanın kreatif direktörlüğü için Peter Copping’i bizzat seçmiş olsa da, ikili birlikte çalışma fırsatı bulamamıştı. Ancak Copping, markaya sadakatini aynı çizgiyi sürdürerek kanıtladı. İili ceket-etek takımlar gibi günlük kıyafetlerin yanı sıra bolca gece elbisesi de sunan marka, tafta ve ipek gibi kumaşlarla bol kabarık elbiselerin yanı sıra daha ince formda daha enerjik ve genç elbiseler de sundu. Koleksiyonla ilgili olarak Copping, “Her ikimiz de sofistike, feminen ve romantik kadınlardan hoşlanıyoruz, bu konuda aynı bakış açısındayız… Eminim Oscar da benim modaevini ileriye götürmek için bir yol bulmamı isterdi” dedi.
oscarde20150226-1


 


Ortam

Bu kategoriden diğerleri: « Güzel anne 2015 LONDRA MODA HAFTASI »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik