Menu

Noel Baba'nın ziyaret vakti !

Noel Baba'nın ziyaret vakti !

Tüm dünyada iyiliğin ve yardımın simgesi olarak bilinen Noel Baba, hediyenizi verip, yüzünüzü güldürmek için sizin de evinize uğrayabilir!

Belki bacadan, belki kapıdan… Ete kemiğe bürünmese bile yüreğinizdeki umut da olabilir… 2014’e yeni umutlarla ve yeni dileklerle girmeyi ihmal etmeyin.

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos’ın Türkiye’nin Akdeniz kıyıların da önemli bir LykIa kenti olan Patara’da doğduğu rivayet edilir. M.S. 300’e doğru Patara refah içindeyken kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilir. Daha gençliğinde bile mucizeler yaratmaya başlar. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmayı başarır. Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olur ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verir. Bu sırada Patara’da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşir ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykudayken de büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atıverir. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulduğu için dualar eder. Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için altın keselerini bacadan atar. İşte, Noel Baba’nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü de böylece doğmuş olur. İkonalarda ve resimlerde Nicholaos’ın üç altın topla gösterilme nedeninin de bu olduğu söylenir. Evet... İnansanız da, inanmasanız da yılbaşı gecesi kapınızda veya bacanızda bir tıkırtı duyabilirsiniz... Neden olmasın!


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik