Logo
Bu sayfayı yazdır

Orta Amerika’nın zengin sahilleri Kosta Rika

Orta Amerika’nın zengin sahilleri Kosta Rika

Turkuaz mavisi denizde yüzüp, doğal güzelliklerine hayran kalacağınız, dünyaca ünlü kahvesini yudumlarken volkanik dağlarının bulutlu zirvelerini seyredebileceğiniz Kosta Rika yılın bu zamanları ziyaret için en uygun destinasyonlardan

İspanyolca’da ‘zengin sahil’ anlamına gelen Güney Amerika ülkesi Kosta Rika, kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur.

Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Latin Amerika’nın en güzel tatil yerlerinden olan Kosta Rika’da Yağmur Ormanları, Bulut Ormanları ve Aranel Volkanı mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. İsmini bulunduğu konum yüzünden alan Bulut Ormanları’nda dağlar o kadar yüksekte yer alıyor ki adeta bulutlara değdiğiniz hissine kapılıyorsunuz. Çok fazla canlı çeşiti de burada barınıyor. Ayrıca Bulut Ormanları’ndan Arenal Volkanı’nı da görebiliyorsunuz. Ancak hava şartlarına bağlı olarak burayı sadece aralık ayının başından hazirana kadar ziyaret edebiliyorsunuz. Sadece iki mavsim yaşanan ülkede haziran-temmuz, kış aylarının başlangıcı oluyor ve bu yağmurlu mevsimde gezmek biraz zor olabiliyor. Kosta Rika’daki doğal yağmur ormanları ve egzotik manzaralar burayı sadece romantik değil aynı zamanda doğa dostu bir tatil cenneti haline getirmiş. Bölgede yapabileceğiniz sayısız aktivite mevcut. Irazu Yanardağı’nı ziyaret edebilir, Kelebek Bahçeleri’ni gezebilirsiniz. Yağmur ormanları boyunca uzanan nehirde rafting yapabilirsiniz.

TIYATRO-BINASI-SAN-JOSE-iStock 000060054174 Large

BAŞKENT SAN JOSE

Ülkeyi dolaşmak isteyenler için kavşak noktası olan kent, kozmopolit yapısıyla Kosta Rika kültürünü yansıtan bir ayna gibi. Kalabalık şehrin en güzel dinlenme noktalarından biri olan Plaza de la Democracia, tarihe tanıklık eden Ulusal Müze, tiyatro binası ve Ulusal Kültür Merkezi, görülmesi gereken yerler arasında. Dünyanın en geniş ikinci krater gölüne sahip Poas Volkanı, San Jose’den otobüsle gidilebilecek mesafede. 1910 yılında yaşanan patlamanın ardından, Poas Volkanı Ulusal Parkı sürekli ölçümlerle kontrol altında tutuluyor. Ülkenin en yüksek volkanı unvanı, 300 metre derinliğinde bir krater gölüne sahip Irazu Volkanı’na ait. Sarı-yeşil sülfür kokulu gölün çevresindeki verimli topraklar, kıtada Atlantik ve Pasifik okyanuslarının aynı anda görülebildiği tek bölge. Yerli dilinde Irazu ‘sallanan yer’ anlamına geliyor.

KUS-iStock 000019020261 Large

YÜZLERCE CANLI TÜRÜ BİR ARADA

Kosta Rika, doğal parklarıyla ünlü bir Orta Amerika ülkesi. Manuel Antonio, ülkenin en küçük fakat en popüler parklarından biri. Pasifik kıyısındaki bu doğa harikası, yüzlerce canlı türünün barındığı bir tropik ormanı, lagünü ve plajları çevreliyor. Hindistancevizi ağaçları denize uzanıyor, maymunlar ağaçlarda sallanıyor, iguanalar güneşin altında dinleniyor. Yeşille mavinin buluştuğu bir başka cennet de Cahuita Ulusal Parkı. Bazen denizin içinden geçerek aşılan patika, parkın diğer çıkışına kadar devam ediyor. Kosta Rika’nın bulut ormanlarını görmeden buradan ayrılmayın. Bulut ormanlarından kastedilen, herkesin bildiği yağmur ormanları. Ancak burada bu ormanların olduğu dağlar o kadar yüksek ki, neredeyse bulutlara değiyorsunuz. Bu dağlarda, aralarında farklı kedi türünün de bulunduğu 100’den fazla memeli yaşıyor. Ayrıca 400’den fazla kuş, 420’si orkide olmak üzere 2500 kadar bitki türü de mevcut.


ALIŞVERİŞ

Ahşap işçiliği ve el sanatlarıyla ünlü Sarchi, Kosta Rika’dan hediyelik almak isteyenlerin durağı. Rengarenk işlemelerle süslü küçük kağnı arabaları ve yöreye özgü diğer hediyelik eşyalarıyla turistlerin uğrak noktası olmuş bu şirin belde, çok renkliliğini mimarisine de yansıtmış. Mutfak gereçlerinden, dekoratif parçalara kadar her tür ahşap eşyayı uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Seramik hediyelikler ilginç renk ve desenleriyle artık kaybolmaya yüz tutmuş yerli kültürünün zenginliğini yansıtıyor. Evleri ve kapılarındaki işlemeleriyle sanki bir masal kenti Sarchi.


KONAKLAMA VE EĞLENCE

Tüm ülkede ucuz oteller var, geceliği 15 dolardan bir oda bulabilirsiniz. Ayrıca burada hayatta bir kez yaşanabilinecek birçok güzel şey bedava. Mesela balta girmemiş yağmur ormanlarını, dağları, plajları, parkları ve nehirleri görmek, Monteverde tepesinden aşağı bakıp ağaç bulutlarını izlemek de bunlardan biri. Tüm ülkede yemek ucuz ve lezzetli, partiler sabaha kadar sürüyor, geceler eğlenceli.

kahve-cekırdegı-iStock 000003017027 Medium

KAHVE VE BAHARAT

Kosta Rika mutfağı yağ ve baharat bakımından zengin. Birçok yemek pilav ve siyah fasulye ile birlikte servis ediliyor. Ülkenin ulusal yemeği sayılan ‘gallo pinto’, pilav, siyah fasulye ve yağda kızarmış yumurtadan oluşan ve sabah kahvaltısında yenilen bir yemek. Öğle yemeğinde aynı mönü et ve salata ile destekleniyor. Kosta Rika’nın en ünlü içeceği kahve. Yerel halk kahveyi oldukça sert içiyor. Yumuşatmak için süt karıştırarak içmek de mümkün.  

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.