Menu

Türkiye'nin amazonları

Türkiye'nin amazonları
Haber içeriği
« Geri Hepsi İleri »

Çizdikleri imajları ve duruşlarıyla erkek egemen dünyaya isimlerini altın harflerle kazıdılar. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Türkiye'de ve iş dünyasında kadın olmayı kendi kalemlerinden dökülen cümlelerle anlattılar. İşte Türkiye'nin amazonlarının Hafta Sonu Dergisi'ne özel yazdıkları mektuplar

H.Anıl ÇIRPAN, Nuriye KIRMA  

 

Nilüfer


‘Bir çıkış yolu hep vardır’

Müzik dünyasının en sevilen seslerinden Nilüfer, kadın gibi müthiş bir madenin cevherinden yararlanmak gerektiğini söylüyor ve zorlu bir yol olmasına karşın bir çıkış yolunun hep var olduğunun altını çiziyor


niluufer20150306-2

 

“Kadın çok güçlü bir varlık. Duygusal derinliği, zekası, yapıcılığı ile bir kere her şeyden önce denge unsuru… Zaten daha aktif olmasına izin verilse, bugün dünyanın ve ülkemizin başına dert olan birçok sorunu tartışmayacağız bile”

Türkiye’de ve ‘iş dünyasında kadın olmak’ diye bir konunun masaya yatırılması dahi meselenin özünü açıklıyor aslında… Kadının iş dünyasına, sosyal hayata katabileceklerini hatırlatmaya çalışmak bile üzücü aslına bakacak olursanız. Bunları çoktan geçmiş olmamız gerekiyor. Bu çağda bile aşılamamış bir algı sorunu ile mücadele ediyoruz kadının yeri konusunda. Bırakın iş dünyasındaki kadını, evdeki, sokaktaki kadının bile yeri konusunda bir eşitlik zemini kurulamadı. Belki Türkiye’ye göre daha iyi bir durumda ama bunun dünyada da çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü meselenin özü, kadın ve erkeğin arasındaki fiziksel eşitsizliğin yanlış yorumlanıyor olması. Kadının yaradılışından kaynaklanan ve sadece fiziksel açıdan olan kırılganlığı, erkek algısında onu güçsüz bir varlık gibi gösteriyor hala. Kadını değerlendirirken doğadaki güç dengesi ile değerlendiriyoruz. Ama şunu unutuyoruz ki insan başka vasıfları ile ayrılıyor doğadaki diğer tüm canlılardan.

‘CEVHERDEN FAYDALANILAMIYOR’

Fiziksel olarak güçlü olanın hayatta kaldığı orman kanunları sosyal yaşama uygulanamaz. Bu kemikleşmiş algıyı kırmadıkça, bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Kadın ne ezilmesi ne de ekstradan korunması, sakınılması gereken bir varlık olmalı bugünün dünya koşullarında artık… Çünkü korunma da kadının kapasitesini yok sayan, başka bir gizli baskılama türü… Bir süre sonra kadın üzerinde hak görmeye, koruma zihniyeti ile hapsetmeye kadar varabiliyor. Kadın, iş hayatından soyutlanabiliyor ya da iş hayatındaki ‘erkek işleri’ne karıştırılmıyor. Fikri, yaratıcılığı, becerileri belli çaptaki işlerle sınırlanıyor. Kadın gibi müthiş bir madenin cevherlerinden faydalanılamıyor.

‘KADIN ÇOK GÜÇLÜ BİR VARLIK’

Kişisel yaşamımda, bu algı sorununun etkilerini elbette, çalışan birçok kadın gibi ben de yaşadım. İş hayatında olan bir kadının mücadelesine bir de kamuoyunun önünde olan bir kadının mücadelesi eklendi üstelik. Özellikle de bizim gibi muhafazakar zihniyetteki toplumlarda, bizim işimizi yapabilmek, çok daha fazla çalışmak ve mücadele etmek anlamına gelebiliyor. Neyse ki bu alanda doğru şekilde varlık göstermek de imkansız değil. Kadın çok güçlü bir varlık. Duygusal derinliği, zekası, yapıcılığı ile bir kere her şeyden önce denge unsuru… Zaten daha aktif olmasına izin verilse, bugün dünyanın ve ülkemizin başına dert olan birçok sorunu tartışmayacağız bile.

‘İÇİMİZE SÜPER GÜÇ YERLEŞTİRİLMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUM’

Yine de her şeye rağmen karamsar değilim. Sanki fiziksel limitlerimize karşılık olarak, içimize ekstradan bir süper güç yerleştirilmiş gibi hissediyorum. Yeri ve zamanı geldiğinde, küllerinden doğabilecek, üstelik kendisi ile beraber etrafını da toparlayacak müthiş bir süper güç kadın. Bunu bize ve dünyaya sergilemiş nice kadın rol model var. Bu insanların hepsini dinlediğinizde hepsinin kişisel mücadele öykülerinin olacağından eminim. Demek ki yine de mümkün… Demek ki hep bir çıkış yolu var. Zorlu bir yol evet ama şu an zor durumda olan hiçbir kadının kendini köşeye sıkıştırılmış hissetmesini istemiyorum. Tüm kadınlardan ricam kendi yollarının ve iç güçlerinin farkına varmaları… Hiçbir insan yapısı engel, yaradanın bize bahşettiği güçten üstün olamaz.

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik