Logo
Bu sayfayı yazdır

Anneler Günü’nde annelere mesaj var

Anneler Günü’nde  annelere mesaj var

Anne sevgisinin yerini hangi sevgi tutabilir ki? Hayatımızın en özel ve en fedakar kadınları onlar.

Onlara verilecek en güzel hediye de, sevgimizi en açık şekliyle sunmamızdır. Bir Anneler Günü’nün daha gelmesiyle ünlü isimlere annelerine besledikleri büyük sevgiyi anlatmalarını istedik. Kimi annesinin en yakın dostu olduğunu, kimi de hayatındaki her şeyi ona borçlu olduğunu söyledi

Nuriye KIRMA, Murat TAMAY

ivana-sert

Ivana Sert & Nada Smiljkovic

‘O gerçekten özel bir kadın’

“Annem benim en yakın arkadaşım. Kalbimin, canımın bir parçası. Annem Sırbistan’da olduğu için her Anneler Günü’nde ona mutlaka çiçek gönderiyorum. Ama eğer yanımda yani İstanbul’daysa, güzel bir sürpriz hazırlıyorum. O bana her zaman yalan söylemeyip, dürüst olmam gerektiğini öğütlerdi. Vicdanlı ve merhametli bir kadın olmamı nasihat eder. Ben de şimdi onun bana öğrettiklerini oğlum Ateş’e söylüyorum. Cana yakınlığım, neşeli ve güleryüzlü biri olmam ona çekmiş. Annem 60 yaşında ama hala her sabah sporunu yapar. Bu da bana geçen bir başka özelliği. O gerçekten özel bir kadın.”

kenan-dogulu


Kenan Doğulu & Serpil Doğulu

‘Anneme şarkı yazdım’

“Annemi çok seviyorum. Karakterimdeki birçok özelliğimi de ondan almışım. Bunun için de gurur duyuyorum. Ona yıllar içinde büyük sürprizlerim oldu ama hatta hatırladığım kadarıyla bir seferinde ona özel beste yapmıştım. Bu yıl da onun için bir şarkı hazırladım. Anneciğim benim her şeyim.” 

Isinkaraca7531


Işın Karaca & Şeniz Büyükkaraca

‘Her geçen gün biraz daha annem olduğum doğrudur’

“Sanırım kızım ve oğlumdan ‘Seni seviyorum’ cümlesini duyduğumda dünyamın ne kadar kıymetli olduğunu anladım. Annelere çok cümle sarfetmeye lüzum yok. Bir bakışınızla dünyayı anlarlar. Bir gün annemin evi soyulmuştu ve evden tüm mücevharatları gitmişti. Annem yıllarca buna çok içerledi. Çünkü genç kızlığından kalan ve manevi değeri yüksek eşyalar vardı. İlk kazandığım büyük para ile o mücevherleri yerine koydum ve Anneler Günü’nde verdim. Klasik bir anne hareketi ile karşılaştım; önce bu kadar harcama yapmama çok kızdı ama ardından çok duygulandı ve sevindi. Çok bilge bir kadındır. Sadece duygusal bilgeliği yok. Aynı zamanda olaylara enteresan perspektiflerden bakar. Bugün hala her şeyimi anneme danışırım. Ama en güzel öğüdü, ‘Sevdiklerine iyi bak…’ Her geçen gün biraz daha annem olduğum doğrudur. İkimiz de temizlik ve düzen hastasıyız. Aynı anda aynı tepkileri veririz. Çocuklar yanlış bir şey yaptıklarında annemle ayı anda aynı cümleyi kurarak ses veririz ve kalayları hep stereo olur.” 

seyda-coskun

Şeyda Coşkun & Aysel Coşkun 

‘Kötü konuşma, kimsenin günahını alma’

“Anneler belli bir yaştan sonra emeklerinin karşılığını aldıklarını görmek isterler. Bu anneleri mutlu ediyor. Ben de sık sık yanımdayken anneme sarılırım. Eve geldiğimde onun o muhteşem kokan kurabiye kokularını duymak gerçekten en sevdiğim şey. Ona hiç ummadığı anda ikinci torunu vermek büyük sürpriz oldu. Ona Anneler Günü için seyahat planı yapacağım sanırım. Kimse için kötü konuşmamamı ve günah almamamı söyler. Temizlik ve titizlik huyum ondan geçmiş.” 

ozgun

Özgün & Ayfer Uğurlu

‘Düzenli olmam bana ondan miras’

“Anneme sevgimi birkaç cümleyle ifade etmeye kalkmak haksızlık olur. Eminim ki o benim onu ne kadar sevdiğimi çok iyi biliyor. Bir gün, Ankara’da yatılı okurken haber vermeden Eskişehir’e yanlarına gidip kapıyı çalmıştım. Annemin o an yüzündeki ifadeyi asla unutamam. Annem hep, ‘Sen ne yapacağını bilirsin yavrum, ama lütfen kendine dikkat et’ der. Düzenli olmam, planlı ve programlı olmam annemin bana verdiği miraslar.” 

suzan-kardes


 Suzan Kardeş & Mevlüde Kardeş

‘Sonsuz saygıyı hakediyor benim annem’

“Bir çocuk bile zor iken, beş çocuk büyütüp yetiştirdiği için annemin emeklerine çok teşekkür ederim. Sonsuz saygıyı hakediyor benim annem, onu çok seviyorum. Annem birgün Kosova’da tatildeydi, Anneler Günü’nde sürpriz yapıp yanına gitmiştim. Çok heyecanlanınca bir daha sürpriz yapmamaya karar verdim. Annem çocukken hep, yaz aylarının geldiğini dizlerimden anlardı ve düşmemem için nasihat ederdi. Sabırsızlık yönüm anneme çekmiş.” 

bora-duran


Bora Duran & Dilek Yalçınduran

‘Nasihatleri ben büyüdükçe başladı’

“Varlığı, desteği ve sevgisiyle sahip olduğum ne varsa ona borçlu olduğum canım anneme sonsuz sevgi ve aşkla bağlı olduğumu iyi ki benim annem olduğunu söylemek isterim. Sürprizleri çok sever. Ben de sıkça yapmaya çalışırım. En son doğum gününde ailece güzel bir sürpriz parti yaptık ve çok mutlu oldu. Beraber müzik çalışmaları yapıyoruz, şarkılar kayıtlıyoruz onun güzel sesinden. En yakın zamanda bu çalışmayı bitirip ona bir sürpriz daha yapmak istiyorum. Annem ben küçükken çok nasihatçi değildi. Daha çok sevgi doluydu. Nasihatleri ben büyüdükçe başladı. Bana hep sabırlı olmamı, var olanla mutlu olmamı söyler. Aceleciliğim ve sabırsızlığım anneme benzemiş. Sevdiği için her şeyi yapmaya çalışan, gezmeyi ve eğlenmeyi çok seven insanlarız ikimiz de.”

mehmet-gunyeli


Mehmet Günyeli & Birsen Günyeli

‘Annem sürprizleri sever’

“Anne sevgisi sonsuzdur. Anneler bunu hissederler. Kelimeler yetersiz kalır onlara sevgimizi ifade etmeye. Anne sevgisini en güzel ifade etmenin yolu saygı, sevgi, ilgi ve annenize ayırdığınız zaman ile ifade edilir. Annem sürprizleri sever, ben ona ara ara sürpriz hediyeler alırım. Bana her zaman dürüst ve çalışkan olmamı söyler. Sorumluluk ve yardımseverlik duygularımı annemden almışım.” 

zeynep-ustunel


Zeynep Üstünel & Müzeyyen Selgur

‘Sarılırım, öperim, koklarım’

“Annemi çok seviyorum. Okşarım, sarılırım, öperim, koklarım. Sevgimi, onun yetiştirdiği gibi bir evlat olduğumu ve ekmeklerinin boşa gitmediğini göstererek ifade etmeye çalışırım. Ona, ‘Mücümmm love you ve hayattaki şansımsın’ derim. Herhalde birçok iyi veya kötü süpriz yapmışımdır şimdiye kadar. Süpriz olarak, geriye dönüp, doğduğum andan bugüne, sadece ikimizin yaşadıklarını anlatan bir film yapmak isterdim. Annem hep kulaklarımda çınlayan sözleri; ‘Yemeğini bitir’ ve ‘Tabakta kalan yemekler arkandan ağlar.’ Yaş ilerledikçe bence kızlar annelerine hem huy hem görüntü olarak daha çok benziyorlar diye düşünüyorum. En benzeyen huylarımız inatçılık ve yemek yapamama becerimizdir.”

elif-gonlum

Elif Gönlüm & Abide Bilen

 ‘Özel olduğunu her durumda hissettiriyorum’

“Annemle her gün konuşurum; onun sesini duymak bana kuvvet veriyor, işim iyi gidiyor. Onun dualarını aldıkça hayatım kolaylaşıyor. Sıkça benim için yaptığı yemekleri yemeye giderim. Onunla vakit geçirmek için özel anları beklemeksizin her fırsatı değerlendiririm. Birbirimize çok düşkünüz ve annemden öğrenecek ve örnek alacak daha çok şeyim var. Sevgimi belki çoğu zaman ifade bile edemem bi’tanem anneme... Herkesin annesi özeldir ama ben ona özel olduğunu her durumda hissettirdiğimi düşünüyorum. Ahlakıyla, aile kadını oluşuyla, anneliği, ilgisi, bakımı, kardeşimle beni yetiştirdiği, aile birliğini sağladığı her davranışı ve yönüyle ona hayranım. Anneme, ‘Maykom’ derim. Slav dilinde ‘Annem’ demek. Onun anadilinde hitap ettiğimde çok hoşuna gidiyor. Anneme her Anneler Günü’nde nerede olursam olayım, genelde onunla olacağım organizasyonlar yapıyorum. Sevdiği tüm çiçeklerden yaptırırım. Çiçeklere çok düşkündür, evinde onlarca canlı çiçek büyütür. Bize baktığı kadar narin ve özenli bakar hepsine. Anneme en özel ve güzel sürprizim ilk oğlum Keremcan’a hamile olduğumu öğrendiğimde hiç aramadan gidip müjdeyi verdiğim gündür. Annemle Anneler Günü’nden sonraki hafta yurt dışı seyahati planladık, sürpriz sayılmasa da Anneler Günü niyetine gideceğiz. Annemin bana en önemli nasihati hep şu olmuştur; ‘Hayatı dürüstçe yaşa. Kimsenin hakkını alarak mutlu olacağını sanma. Kendini önemse ama kimseyi incitme’ olmuştur.”

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.