Menu

Güzellikte yaz tüyoları

Güzellikte yaz tüyoları

Her kadın her zaman kendini bakımlı ve güzel hissetmek ister. Yaz devam ederken hem güneş sonrası hem güneşe çıkmayanlar için uzmanlardan cilt ve vücut bakımı için yapılması gerekenleri öğrendik ve özel tüyoları derledik

H. Anıl ÇIRPAN Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

guzellik20130726-1
Yaz aylarında kendimizi bakımlı ve güzel hissettirecek tüyolara hepimizin ihtiyacı var. Güneşin yıpratıcı etkilerine maruz kalan cilt ve vücut için yaz aylarında bakım programlarına devam etmekte fayda var. Plaja henüz gitmemiş olanlar ve yaz boyu sıkı, fit bir vücuda sahip olmak isteyenler ise medical çözümlere yönelebilir. Peki bu yöntemler neler, ne yapmak, nasıl bakımlar uygulamak gerek? M-Onep Etiler Kliniği’nden Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, hemen her kadının yaz öncesi ve yaz boyunca ihtiyacı olacak uygulamaları ve evde kendi başınıza yapabileceğiniz bakım önerilerini Hafta Sonu’na anlattı.

İNCE VE SIKI BİR CİLT

Basen ve bacaklardaki yağ birikintileri için tek seanslık çözüm; Zeltiq. Soğuğun zayıflatıcı etkisini bölgesel incelme yöntemi olarak kullanan Zeltiq; tek seansta ve kalıcı incelme sağlayabildiği için ABD, Kanada ve Avrupa’da pek çok kişi tarafından tercih edildi. Zeltiq alanında en prestijli kurum olan FDA onayına da sahip. Sistem, işlem yapılan bölgeyi bir saat kadar 4-5 dereceye kadar soğutuyor. Yağ hücreleri soğukta yaşayamadıkları için uygulama yapıldıktan sonra yavaş yavaş eriyerek karaciğer yardımıyla vücuttan atılıyor. Yağ hücreleri soğuğun etkisiyle parçalanarak lenf dolaşımına katılıyor ve karaciğer yardımıyla vücuttan uzaklaştırılıyor. Uygulama öncesi herhangi bir hazırlığa, anestezi, krem gibi bir şeye ihtiyaç duyulmayan Zeltiq’i her bölgeye tek seans uygulamak yetiyor. Dr. Ömür Tekeli; “Bölgesel yağlanma sorunu yaşayan, cerrahi bir operasyondan çekinen, uygulama yapılmasını engelleyecek özel bir rahatsızlığı olmayan, diyet ya da egzersizle uygulama sonuçlarını koruyabilecek, 15 yaş üzeri erkek, kadın herkes güvenle bu sistemden yararlanabilir. Yine de mutlaka uygulama öncesi hekim kontrolünden geçmeniz şart” diyor. Sistem hamileler ve şeker hastaları için önerilmiyor.

SELÜLİT GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTMAK İÇİN…

Kadınların bacak ve basenlerindeki selülit, dokuların dizilim şeklinden kaynaklanan hareketsizlik, kötü beslenme gibi faktörlerle de artabilir. Selülit tedavileri bu sorunu tamamen çözemez, ancak geriletebilir ve bir süreliğine çözüm sağlayabilir. Bu konuda kullanılan teknolojilerden ‘Vela’ ve ‘Endermolab’ın başarısı FDA onayı ile de kanıtlanmış. Radyo frekanslı incelme teknolojisi Vela; portakal kabuğu tedavisinde ve portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri. Elos teknolojisine dayalı olarak tasarlanan Vela, dört sistemi bir arada kullanarak (radyo frekansı, infrared, vakum ve mekanik masaj) tedavi edilen vücut bölgesinde çapta küçülme ve cilt yüzeyinde daha düzgün bir görünüm sağlar. Endermolab ise lipomasaj tekniği ve yeni ileri teknoloji silindir bakım başlığı Ergodrive ile incelme, sıkılaştırma, şekillendirme, selülit giderimi, pürüzsüzleştirme sağlar. Özellikle çok daha geniş doku tutuşu ile büyük bedenlerde de çok daha hızlı ve etkili incelme imkanı verir. Dr. Ömür Tekeli “En son teknoloji ile donatılmış olan bu yeni cihaz, deri altındaki düzensizlikleri, selülit denen portakal kabuğu görüntüsünü önemli derecede azaltmakta, derinin daha iyi kanlanmasına yardımcı olmaktadır. 14 seanslık bir programda bu alet ile vücudun geçici olarak incelmesi de mümkündür. Ancak yağ fazlalığı olan bölgelerin kesin çözümünün liposuction olduğunu unutmamak gerekir” diyor. Endermolab ayrıca; lenf drenajı, fibrotik bölgelerin yumuşatılması, varislerden kaynaklanan bacak ağrıları, ödemli venöz (toplardamar) yetersizlik, travmaya bağlı ödemlerin erken çözülmesi, skarların yumuşatılması gibi birçok konuda da yardımcı oluyor.

guzellik20130726-2
BACAK VE BASENLERDE SARKMAYA KARŞI

Uzmanlar, bacak ve basenlerde gevşeme ve sarkmaya karşı Slim-Up ve Thermage’la sıkılaşmayı tavsiye ediyor. Slim-Up, kızıl ötesi ışınlarla adale çalıştırma etkisi olan bir cihaz. Vücut toparlama için en çok destek alınan yöntemlerden biri, elektrodlarla kasları çalıştıran Slim-Up yöntemi. Bu yöntemi kadınlar da erkekler de sıklıkla kullanıyor. Şekillendirmeyi hızlıca gözlemlemek mümkün. Bu yöntem; karın, kalça ve bacaklardaki lokalize yağları azaltır, kasları sıkılaştırıp vücudu şekillendirir. Metabolizmayı hızlandıran, bölgesel incelmeye yardımcı olan, kan ve lenf dolaşımını artıran Slim-Up’la kaslar çalıştırıldığı için, aynı gün içinde spor yapılması önerilmiyor. Thermage Body ise modern estetik cerrahide şu anda uygulanan yöntemler arasında cilt kesisi olmadan, cildi sıkılaştıran, vücut hatlarını yenileyen ve sağlıklı bir kolajen dokusu oluşturan uygulama. Thermage uygulaması patentli bir radyo dalgasını (RF) kullanır. Bu radyo dalgasının cildi sıkılaştırdığı ve cildi yumuşak bir şekilde toparlayarak kırışıklıkları ortadan kaldırdığı, vücut hatlarını yenilediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Bacak ve basenlerdeki sarkmaları toparladığı gibi cildin kalitesinde de gözle görülür bir iyileşme gözlenir. Tek seanslık bir uygulama olan Thermage, yüz ve vücut germe için operasyonsuz germe tedavisi olarak FDA tarafından onaylanıp belgelenmiştir.

PEKİ YA ÇATLAKLAR?

Bacak ve basenlerdeki çatlaklar, yara-yanık izleri için ekonomik ve pratik çözüm ise ‘Original Dermaroller’ tedavisidir. Çatlaklar en zor giderilebilen cilt sorunları arasında yer alıyor. Son yıllarda Original Dermaroller ile yapılan uygulamalar hem ekonomik oluşları hem de yüz güldürücü sonuçları dolayısıyla çatlak ve iz tedavisinde tercih edilmektedir. Dermaroller ile çatlak tedavisi 1,5 mm’lik Dermaroller ile sorunlu bölgenin üzerinden 8-10 defa geçmek üzere yapılır. Burada amaç hem dokunun kendini onarmasını sağlayacak mekanizmayı harekete geçirmek hem de bunu destekleyici ürünlerin doku altına iletimini sağlamaktır. Dermaroller ile açılan minik kanallara Dermaheal Anti Strecth Mark Gel ya da hastaya göre farklı etken maddeler içeren solüsyonlar uygulanır. 6-8 seanslık Dermaroller tedavisi sonucu yeni oluşmuş (pembe renkli) çatlaklarda % 85’e varan, eski (rengi artık beyazlamış) çatlaklarda ise % 50’lerin üzerinde başarılı sonuçlar alınıyor.

guzellik20130726-3
EVDE SİZ NELER YAPABİLİRSİNİZ?

- Yaza hazırlamak için el ve ayakları vazelin ile üç akşam boyunca streç film ile üç saat boyunca kapatın ve sonrasında banyoda ayakları törpüleyin. Böylece belirgin bir yumuşama olur ve olası nasırlaşmaları engellersiniz.
- Diz ve dirseklerdeki koyulaşmaları engellemek ve rengini açmak için limon suyunu sürüp bir saat sonra üreli bir krem kullanmak o bölgelerin görünümünde aydınlık ve taze bir görünüme hızlıca ulaşmamızı sağlayabilir.
- Bacak yanlarında ve kalçada yeni başlamış portakal kabuğu görüntüsü için bir hafta boyunca banyoda hafif bir keseden sonra kafeinli bir krem/jel eşliğinde, aşağıdan yukarı el masajı yapın.
- Güneş koruyucunuzun koruma etkisini artırmak için özellikle lekelenmeye meyilli deriye sahip olanlar koruyucularına saf titanyum damlaları karıştırabilirler.
- Deri kuruluğu yaşayanlar güneş koruyucularının altına saf C vitaminini damla olarak kullanmalı. C vitamini, deri üzerinde fazla bir ağırlık ve tıkayıcılık oluşturmadan derinin kendi doğal nem faktörlerini oluşturabilmesini sağlar. Aynı zamanda güneşten korunma sağlar ve güneşten koruyucuların etkisini pekiştirir.
- Güneş yanıklarında alınabilecek ilk önlem saf vazelin ve gazlı beze emdirilmiş serinletilmiş serum fizyolojik pansumanların günde 3-4 kez 15 dakika bekletilmesi şeklinde olabilir. Daha ağır su toplamış vakalarda ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabileceğinden bir uzmana danışılmasında fayda olacaktır.
- Dermatologların korkulu rüyası olan solaryum yerine eczanelerde bulunabilen cildin tonunu koyulaştırıp bronz renk alabilmesini sağlayan self tanning losyonları tercih edin.
- Akneleri ya da toplumda daha çok kullanılan ismiyle sivilceleri olanlar, yağsız ve kapatıcı özelliği olan bir kompakt SPF50 yağsız kapatıcı kullanmalı. Sizi potansiyel iz ve lekelenmelerden koruyacaktır.

guzellik201307-4
‘Sağlıklı beslenme için yeterli beslenilmeli’

Cilt ve vücut bakımı tamam, peki ya beslenme?
NG Güral Sapanca’da ‘Sağlıklı Yaşam Programı’nı uygulayan Beslenme Uzmanı Ali Dereli, zayıflık, şişmanlık, diyabet beslenmesi özel ilgi alanları arasında olmasına rağmen yaptığı işin, son yılların moda tabiri ile yaşam koçluğu olduğunu söylüyor. Diyetisyen Dereli ile uyguladıkları program ve beslenme hakkında konuştuk…

NG Güral Sapanca’da uyguladığınız Sağlıklı Yaşam Programı’nda neler öneriyorsunuz?
Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri uyguluyoruz. Egzersiz saatleri nasıl olmalı, yemek saat kaçta yenilmeli, ara öğünler niçin hiç atlanmamalı, doğru saatlerde uyunmalı ve kalkılmalı gibi sağlıklı yaşam için gerekli olan birçok sorunun cevabını bulabilecekleri bir sağlıklı yaşam demosu. Sadece kilo kaybetme programı değil. Muhteşem bir doğa içerisinde, harika bir otel var. Bu otelde de sürekli ulaşabileceğiniz bir diyetisyen var ve sağlıklı yaşam için gerekli olanları öğütlüyor.

Kişiye özel programlar nasıl oluşturuluyor?
Önce bireylerin sağlık ve beslenme geçmişleri ile ilgili bir anamnez alıyoruz. Hoşlanıp hoşlanmadığı besinler, hangi egzersizi sevip sevmediği, ailesinde bulunan hastalık geçmişi, zamanında anne sütü alıp almadığına kadar birçok sorunun cevabını alıyoruz. Çok geniş ve yetenekli bir mutfağımız var, bu da bize kolaylıkla kişiye özel program oluşturabilmemizi sağlıyor. İnsanlar beşinci günden sonra kendilerindeki değişikliği fark etmeye başlıyorlar. Tabii ki kişisel özel durumlar oluşabiliyor. Ama genellikle 5-6 günden sonra iyi hissettiklerini söylüyorlar. Benim tavsiyem minimum 10 günlerini bu sürece ayırmaları.

Program sona erdikten sonra insanların burada kazandıkları alışkanlıkları hayatlarına nasıl adapte etmeleri gerekiyor?
Asıl önemli olan süreç işte tam da burası. Bu konuda ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Haftanın üç günü İstanbul ofisteyim ve program sonrası haftalık takiplerimizi orada yapıyorum. İstanbul’da olmayanlar için, programın son günü yaklaşık bir saatlik bir konsültasyon ile program süresince öğrendiklerimizi tekrarlıyoruz. Bunun yanı sıra sabah 07.00’den gece 01.00’e kadar diledikleri zaman iletişim kuruyorum danışanlarım ile, teknolojinin büyük faydası var.

KOLAY UYGULANABİLİR BİLGİLER

- Yaz aylarında yetersiz beslenme, su içmeme ve D vitamini eksikliği toplumumuzda sık görülüyor. Su içmelisiniz. Kilonuzla 30’u çarparak çıkan sonuç kadar su içmelisiniz. Örneğin 100 kilo bir insanın 3000 ml sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bu alınacak olan sıvının minimum %75’nin saf sudan karşılanması gerekmektedir.
- Biyolojik saat çok önemli. Yaz saati uygulaması sadece gün ışığından daha fazla yararlanmak içindir, sizin beslenme saatlerinizin gecikmesi anlamına gelmez. Geç saatte yemek yememeye özen gösterin.
- Sabah kahvaltısından sonra her 2-2.5 saatte bir meyve tüketmeye özen gösterin. Miktarını iyi ayarlamalısınız. 1 elma, 7-8 adet çilek, 10-12 adet kiraz, 6-7 adet kayısı gibi.
- Kavun ve karpuzla aranıza mesafe koyun. Eğer yiyecekseniz, tavsiyem, ara öğünde ve yanında mutlaka bir parça peynir ile birlikte olur.
- Mümkün olduğunca az et tüketin. Eğer et tüketeceksiniz, bunun balık olmasına dikkat edin.
- Gün aşırı, 45’er dakikalık akşam üzeri yürüyüşleri yapmaya gayret gösterin.
- Fırsat buldukça denize girin. Fakat bu suyun içinde oynamak anlamında değil, durmadan minimum 20-25 dakika tempolu yüzün.
- Su içinde yürümek, dizleriniz hizasında çöküp kalkmak, su içinde tam göbeğimiz hizasında el parmaklarımızı birleştirerek, karnımıza doğru suyu dalgalandırmak gibi su egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.
- Yaklaşık 100 trilyon hücreye sahibiz. Saniyede 50 milyon kayıp ve her saniye bir o kadar yeni hücre yapımı süregeliyor. Bütün bu hücrelerin oluşabilmesi, çalışabilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır ve bu enerji besinler yolu ile alınıyor. Unutun kalori hesaplarını, o diyetini, bu diyetini, sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, yeterli beslenmelisiniz.


Benzer Öğeler (etikete göre)

Ortam

Bu kategoriden diğerleri: « Kadınlar ne ister? Unutulmaz bayramlar »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik