Menu

Sanatçı kime denir?

Sanatçı kime denir?

Günümüzde ünlü, şöhretli olan ve gazetelerde bir kare fotoğrafını gördüğümüz herkese ‘sanatçı’ diyoruz. Peki kimdir gerçek sanatçı? Sanatçı olmak bu kadar kolay mıdır? İşte bu soruyu magazin dünyasının ünlü isimlerine sorduk. Ünlü isimlerin sanatçı tanımını ve sanatçı olarak kimleri gördüğünü merak ediyorsanız cevabı haberimizde


Nuriye KIRMA, Murat TAMAY

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

erol-evgin

Erol Evgin

‘Hayatın içini sanat doldurur’

“Hayat hoştur ama içi boştur. Hayatın içini sanat doldurur. Yaşamın içini doldurana, güzelleştirene sanatçı denir. Sanatçı diyebildiklerimiz aslında o kadar çok ki; Nazım Hikmet’ten başlamam gerekir. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Zeki Müren, Fazıl Say ve daha birçok isim sayabilirim.”

betul-demir

Betül Demir

‘Sanatçı öğreten değil, yol çizdirendir’

“Sanatçı, özgün olandır, özüne sahip cıkandır. Ne kadar zor şartlar ve topluluk içinde yaşıyor olsa da ışığı ilk hisseden ve hep var edendir. Bu yüzden üreterek dünyayı güzelleştirendir. Bazen bir şarkı, bazen bir resim bazen de bir oyunla... Sanatçı öğreten değil sezdiren, hissettiren ve yol çizdirendir. Nazım Hikmet, Turgut Uyar, Gladys Knight, Zeki Müren gerçek sanatçılardır.”

Sinan-Özen-Radyoda-Bir-İnce-Saz-foto


Sinan Özen

‘Sanatçı düşünen ve yansıtandır’

“Sanatçı, herkesin duyduğunu, gördüğünü, hissettiğini, düşündüğünü farklı şekilde duyan, gören, hisseden, düşünen, yansıtandır. Sanatçı, yüzyıllar öncesinden yüzyıllar sonrasına seslenebilendir. Aşık Veysel, Yunus Emre bunlar gerçek sanatçılardır.”

yesim-ceren-bozoglu


Yeşim Ceren Bozoğlu

‘Sanatçı varoluşu yeniden bulandır’

“Sanatçı varoluşu yeniden üreten ve anlamlandıran kişidir. Eserleriyle hayatın farklı okuma biçimlerini önerir. Benim için sanat insanoğlunun hayatta kalma savaşındaki en önemli silahıdır. Çünkü yaşamla başa çıkmak için soru soran ve kimi zaman yanıt üreten bir yönü var. Bu yüzden de vazgeçilmez. İlhan Koman, Stanley Kubrick, Salvador Dali, Maria Callas, Ahmet Arif, Neşet Ertaş gerçek sanatçılara örnek gösterebileceğim ve benim de ilham aldığım isimler.” 

HABERİN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 37/2014 SAYISINDA...


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik