Menu

Evde fitness için 5 altın kural

Evde fitness için 5 altın kural

Uzun süre eve kapalı kalmak zorunda kalan 3,5 milyar insan için evde spor yapabilmenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Spor salonlarının hijyen endişesiyle kapalı kaldığı aylar boyunca anladık ki, evde çalışmak gibi, evde spor yapmak da mümkünmüş. Evimizde, pratik araçlarla, etkili şekilde spor yapabilmek içinse dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. İşte, evde başarılı bir fitness süreci için bilmeniz gerekenler.


1. Online spor hocaları
Eğer spor hocası olmadan spor yapamayanlardansanız ve spor yaparken hangi hareketleri ne kadar, ne süreyle tekrar edeceğinizi danışmak istiyorsanız, online hizmet veren bir spor eğitmeni ile çalışabilirsiniz. Eğer, aktif olarak sizinle ilgilenecek bir eğitmen yerine, spor programını kendiniz düzenlemek isterseniz de bu konuda bilgi veren sayısız YouTube kanalı var. Elbette, eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, özellikle ağır antrenmanların sizi sakatlayabileceğini ve aylarca, hatta belki ömür boyu kalıcı olabilecek ağrılar ve hasarlar oluşabileceğini unutmayın. Dolayısıyla, özellikle ağır bir çalışma temposuna girmeden önce mutlaka bir spor eğitmeni ve doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Kas için farklı, kilo vermek için farklı antrenman düzeni
Hangi amaçla spor yaptığınızı da doğru tespit etmelisiniz. Eğer yağ yakmak ve kilo vermek için spor yapacaksınız kardiyoya ve aerobik egzersizlere odaklanabilirsiniz. Bu da uzun zamanlı ve sık tekrarlı bir çalışma temposu anlamına gelir ki, bir süre sonra sıkılabilirsiniz. Sürekli bisiklet sürmek gibi egzersizler sizi bir süre sonra sıkmaya başlıyorsa, odağınızı kaybediyorsanız, bu antrenmanlarınızı pilates ile birleştirmenizi tavsiye ederiz. Haftanın bazı günleri pilates yaparak hem bedeninizi güçlendirip kaslarınızı çalıştırırken hem de zihinsel sağlığınıza olumlu katkı yapabilirsiniz. Bu amaçla evde mutlaka bir pilates seti bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

3. Kas çalışmak yüksek irade gerektirir
Eğer kas geliştirmek için çalışma yapmaya odaklanmak istiyorsanız, vücudunuzun anatomisi konusunda da biraz ders çalışarak, hangi kasların, hangi çalışma düzeninde gelişeceğini ön görebilirsiniz. Ayrıca, kas geliştirmek için gerekli ağırlık ve direnç çalışmaları kontrolsüz yapılırsa, sakatlanmalara yol açabilir demiştik. Bu nedenle, ısınma hareketlerine çok dikkat etmeli ve çalıştırdığınız kasları 1-2 gün boyunca dinlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Öte yandan kas geliştirmek, farklı bir yeme düzeni de gerektirir. Günlük ihtiyacınızdan fazla kalori almalı ve bunların kasa dönüşebilmesi için ağırlık çalışmalarınızı ihmal etmemelisiniz. Bu sırada vücudunuzda bir miktar yağ birikmesi de normaldir. Vücut geliştiricileri için bu dönem “bulking” denilen bir süreçtir. Kaslarınız istediğiniz boyuta geldiğinde ise, ağırlık çalışmaya devam ederek ama kalori azaltarak yağları eritmek durumunda olacaksınız. Evet, zor görünüyor, değil mi? Kolay kas yok.

4. Yardımcı spor aletleri
Evde spor yapmak demek, bir diğer deyişle evi spor salonuna çevirmek anlamına geliyor. Bunu da küçük ama etkili yardımcı spor aletleri ile yapacaksınız. Kapı pervazına asılan barfiks askısı, direnç bandı, el ve bacak yayları, dambıllar hatta fitness bisikletleri gibi aletlere ihtiyacınız olacağını da hesaplamalısınız.

5. Müzik, film, dizi, podcast
Spor yapacağınız sırada odağınızı korumak, can sıkıntısı ile sporu erken bitirmemek için kendinize güzel bir müzik listesi veya film-dizi listesi yapmanızı da tavsiye ederiz. Hatta, spor sırasında geçecek bir saat boyunca, ilginizi çeken konularda hazırlanmış podcast yayınlarını da dinleyebilirsiniz ki, podcast deyip geçmeyin, dünyada yüz milyonlarca takipçiye ulaşan podcast kanalları artık radyoculuğun yeni formu olarak kabul gördü. Bu güzel kaynakları kullanın, hem zihninize hem bedeninize sağlık hediye edin.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik