Menu

Hobicilikte kesici aletler için altın tavsiyeler

Hobicilikte kesici aletler için altın tavsiyeler

Evinizde veya hobi atölyenizde, ahşap ve metal işleriyle uğraşmak çok dinlendirici ve yaratıcı bir aktivite. Bu tür hobilere ilgi giderek artıyor ancak kullandığınız araç gereci doğru saklıyor ve bakımını yapabiliyor musunuz?

Ahşam veya metal işleme artık giderek yaygınlaşan bir hobiye dönüşüyor. Öyle ki, fırsatını bulan çoğu kişi, evinin bir köşesine, bahçeye, garaja bir atölye kurmak istiyor. Bu minik atölyeleri de küçümsemeyin. Minik atölyelerden öyle işler çıkıyor ki, el yapımı karyolalar, kanepeler, orijinal bahçe mobilyaları, süs eşyaları…

Ancak bu işlemler için gerekli testere, bıçak, matkap gibi kesici ve delici aletlerin hem iyi korunması hem de bakımlarının dikkatli yapılması gerekiyor. Aksi halde evin yaramaz çocuklarının eline geçtiğinde ciddi yaralanmalara neden olabilir veya bakımı düzgün yapılmadığında, kullanılamaz hale gelebilir.

Hobi atölyelerinde en sık görülen araçlar, tilki kuyruğu testere ve şerit testere olabiliyor. Ayrıca matkap ve dekupaj testeresi de olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Tilki kuyruğu testere, sadece hobi amacıyla değil, bahçeli bir evin pek çok ihtiyacını karşılayabilecek yeteneklere sahip bir araç. Ağaç dallarını budamak veya evdeki eskimiş metal veya ahşap eşyalar doğrayıp parçalamak için de kullanılıyor. Hatta kurban bayramında kurban kemiklerini kesmek için de sürmene bıçağı yanında mutlaka tilki kuyruğu testere de işe yarıyor.

Testere, matkap ve bıçak gibi kesici/delici, motorlu araçları, kullanılmadığı zamanlarda, elektrikten çıkararak, kapalı bir kutu içinde saklamak yararlı bir alışkanlıktır. Bu sayede, başka bir cihazla işlem yaparken etrafa saçılacak toz ve kalıntıların, motorun üstünü kaplaması ve motora hasar vermesi riski azalacaktır. Bu tür testere ve kesme aletlerinin motorları her ne kadar toza karşı filtreyle korunsa da filtrelerin sonunda tıkanan materyaller olduğunu hatırlamak lazım.

Ayrıca bu araçları, çocukların merakından uzak tutmak için de kilitli bir dolap içnde tutmak önemli… Zaten, eğer ahşap/metal hobi işleri için bir atölye kurduysanız kendinize, ilk işinizden biri kendinize kilitli bir dolap veya marangoz masası yapmak olmalı. Masanın alt çekmecelerini de yine kilitli çekmecelerle donatarak eşyalarınızın güvenli ve temiz şekilde saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli tavsiyemi ise, atölyenizdeki elektrik tesisatına ayrıca bir özen göstermeniz olacak. Zira kullandığınız çoğu araç, binlerce watt enerji isteyen araçlar ve bu kadar güçlü motorların elektrik ihtiyacı, zayıf bir elektrik tesisatını zorlayabilir. Tesisat çok ısındığında ise kablolar yanabilir, kısa devre oluşabilir, daha da tehlikelisi, kimyasal malzemeler veya talaş ve ahşap malzemeler ısınan, kısa devre yapan kablolar nedeniyle alev alabilir. Dolayısıyla, tüm atölyenizi ve elektrik tesisatınızı, alev ve yangın riskine karşı da dikkatlice organize etmelisiniz. Yanıcı ve uçucu malzmeler mutlaka kapalı kutular içinde ve atölyenin girişinden uzak bir noktada depolanmalı. Ayrıca çevresinde de alev alabilecek, parlayacak, ısınacak kaynaklar bulunmamalı.


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik