Logo
Bu sayfayı yazdır

Utanmasa tablet olacak dev ekranlı telefonlar

Utanmasa tablet olacak dev ekranlı telefonlar

Telefonda dev ekranları çok sevdik. Öyle ki, bir zamanlar küçük ekranlar çok modayken ve hatta büyük ekranlı hacimli telefonlar demode görülürken, dokunmatik ekranların hayatımıza girmesiyle telefon ekranları giderek büyüdü. Bugün atık, 7 inç boyutundaki ekranlar tablet olarak kabul ediliyor ve tablet kapsamına girmeden olabilecek en büyük boyutlu telefon ekranları 6.5 inçi buluyor. Biz de, bu kullanışlı ve yüksek teknolojili cazip telefonlardan bazılarını sizin için inceledik.

Huawei P40 Lite

Özellikle şık tasarımıyla dikkat toplayan, ayrıca gerek arka kameraları, gerek Punch FullView ekranı ve az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğimiz yanlarıyla, yeni ailenin lite modeli P40 lite, 4 anahtar özelliğiyle değerlendirilebilir. Peki nedir bunlar?

  • 48 MP yapay zeka destekli dörtlü kamera seti
  • 40W Huawei Super Charge teknolojisi
  • Süper Gece Selfie özelliği
  • Punch FullView ekran tasarımı

6.4 in. Boyutlara sahip ekranın çözünürlüğü Full HD+ olarak da bilinen 1080x2310 piksel seviyesinde. IPS LCD panelin kullanıldığı ekranda piksel yoğunluğu 398 ppi seviyesinde olurken, parlaklık ve keskinlik seviyeleri ise oldukça yüksek. Öyle ki, telefon maksimum parlaklıkta 515 nit seviyelerine ulaşabiliyor. Huawei P40 lite, her ne kadar P40 ailesinin giriş seviyesi modeli olsa da, aslında performans bakımından oldukça güçlü ve rekabetçi bir telefon. Zira P40 lite'ta işlemci olarak 7nm mimarisine sahip Kirin 810 kullanılıyor. Bu yonga setiyle beraber performansın yanı sıra özellikle yapay zeka teknolojisine odaklanan Huawei, bu işlemci ile yoğun uygulamalarda amiral gemisi statüsünde performans sağlayabiliyor.

Huawei P Smart

Huawei P Smart 2021, daha geniş bir multimedya deneyimi için daha büyük ekranla geliyor. Üzerinde 6.67 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran telefonun ön paneli tamamen Huawei Punch FullView ekran olarak hazırlanmış. Huawei P Smart 2021, çift SIM kart destekli bir telefon. Yani aynı anda iki hattınızı da bu telefonda kullanabiliyorsunuz. Ve bunu yaparken ayrıca microSD kartınızı da takabiliyorsunuz. Telefonun sol kenarında bulunan çekmecede, her 3 kart için de ayrı ayrı yer bulunuyor. Huawei P Smart 2021'de Kirin 710A işlemci kullanılıyor. 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı sunuluyor. Ayrıca bu kapasiteyi microSD kart yoluyla 512 GB daha genişletebiliyorsunuz. Bu temel özelliklerle telefon gayet iyi durumda görünürken, günlük kullanımlar için gayet yeterli performans sağlıyorsunuz. Tüm favori uygulamalarınız, fotoğraflarınız, videolarını ve oyunlarınız için hem yeterli alan sunuyor, hem de gerekli performansı sağlıyor.

Redmi Note 8 Pro

Redmi Note 8 Pro, Redmi Note 7 Pro'nun tasarım çizgilerini takip etse de, aslında şirketin K20 modelini daha çok andırıyor diyebiliriz. Zira arka yüzeyiyle daha kavisli bir yapıya sahip olan telefon, sağ ve sol kenarlarda kavisli hatlarıyla ele iyi oturan bir model olurken, ayrıca kamera dizilimini de arka yüzünde tam ortada bulunduruyor. Yine arka yüzünde cam malzemeyi içeren telefonun bu yüzeyi tıpkı Note 7 Pro'da olduğu gibi Gorilla Glass 5 ile korunuyor.

6.53 inç ekran boyutuna ulaşılmış Note 8 Pro modelinde piksel yoğunluğu ise 395 ppi seviyesinde. Telefonda 12nm FinFET mimarisine sahip Mediatek Helio G90T işlemci yer alıyor. 8 çekirdekli bu işlemci 2 performans 6 adet de verimlilik odaklı çekirdekten oluşuyor. 2.05 GHz frekanslı Cortex-A76 ve 2.0 GHz frekanslı Cortex-A55 ile Helio G90T, orta – üst segmente konumlanan bir işlemci ve Snapdragon tarafında da karşısında Snapdragon 730 yer alıyor.

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.