Menu

Ünlülerden kadına yönelik şiddete tepkiler

Ünlülerden kadına yönelik şiddete tepkiler

İsterdik ki “Artık kadına yönelik şiddet haberleri azalıyor” diye bir haber yapalım, ancak ne yazık ki ülkemizde özellikle kadına şiddet, artarak devam ediyor. Geçen hafta gündemi meşgul eden “Televizyoncu koca, karısını felç etti” haberi şu an yargı sürecinde, basına yansıdığı kadarıyla şiddet var mı yok mu konusu tartışılıyor. Bu çok konuşulan şiddet iddiasından yola çıkarak ünlü isimlere kadına şiddet hakkındaki düşüncelerini sorduk. İşte topluma örnek olacak o görüşler…

H. Anıl ÇIRPAN, Murat TAMAY, Nuriye KIRMA

Fotoğraflar: Hürriyet Arşiv

Eşi, ünlü spikeri dövdü mü?

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan haberi, bir ekonomi kanalında spiker olan Kübra Eken’in aynı kanalda çalıştığı editör eşi Neptün Eken tarafından darp edildiği ve felç bırakıldığı iddiasıydı. İddialara göre, ekonomi gazetecisi Kübra Eken, doğum sonrası beyin kanamasına bağlı olarak felç geçirdi. Bilinci açılan Eken, ilk ifadesinde eşinden gördüğü şiddet sonucu beyin kanaması geçirdiğini söyledi. Şuuru kapalı olduğu için ilk duruşmalarda ifade veremeyen Kübra’nın son duruşmada ifadesi alfabeyle alındı. Eken, çocuk yüzünden tartıştıkları eşi Neptün Eken’in kendisini darp ettiğini söyledi. Kübra, kendisine sorulan sorulara alfabeye dokunarak ilk önce “Kafama vurdu” diye yazdı. “Kim?” sorusuna ise eşinin ismini yazarak karşılık verdi. “Nasıl?” sorusuna “Elle” şeklinde cevap veren Kübra, “Kaç kez?” sorusuna da “Dört” karşılığını verdi. Daha önce kendisini darp edip etmediği sorusuna ise “Hayır” dedi.

‘SEN ÇOCUĞU DOĞUR, ÇEK GİT’

Anne Nuran Yelkenci, kızının yaşadıkları süreci basında şöyle anlattı: “Kübra daha önce Bloomberg Londra muhabiri idi. Daha sonra evlenip Türkiye’ye geldi. 27 Kasım 2011’de evlendiler. Evlendikten sonra anlaşamadılar. Psikologlara gittiler. Arkadaşlarıyla da çok şey paylaşmış Kübra. Biz de biliyorduk ancak bu kadar detayları bilmiyorduk. Biz bunları daha sonra Facebook yazışmalarından aldık. Tam ayrılmak üzereyken hamile kalıyor Kübra. Kübra’nın yazdıklarından anladığımız kadarıyla kocası, ‘Sen çocuğu doğur, çek git’ diyor. Bizi yanında istemedi. Beyin kanaması geçirdiği gün de hiç kimse yoktu yanında, sadece kocası.”

EŞİ İDDİALARI REDDETTİ

İddiaların odağındaki Kübra Eken’in eşi Neptün Eken ise, ailenin sorunlu olduğunu ve iddialarının da tamamen yalan olduğunu öne sürdü. Mahkeme sürecinde bütün gerçeklerin açığa çıkacağını söyleyen Neptün Eken, konuyla ilgili daha fazla konuşmak istemediğini açıkladı.

Özge Ulusoy

 MG 0381

‘Kültür ve refah düzeyi arttırılmalı’

“Sadece kadına değil, hiçbir canlıya şiddet uygulanmaması lazım. Şiddet uygulayanları kınıyorum. Bunun önüne geçmek için zaten bir sürü aktivite yapılıyor. Ama bence ülke genelinde kültür ve refah düzeyinin arttırılması gerekiyor.”

Eyşan Özhim

42HSEYS05

‘Susup oturuyoruz, hakkımızı aramıyoruz’

“Bundan dört yıl önce Altın Portakal Film Festivali’nin panel konusu, kadın ve şiddetti. O gün şöyle bir açıklama yapıldı; ‘Ülke genelinde erkek şiddetinden ölen kadınların sayısı, şehit düşen askerlerin sayısından fazla.’ Bu cümle zaten her şeyi ortaya koyuyor. Kadına şiddet sadece dayakla, öldürmekle değil, psikolojik olarak da yapılıyor ve en tehlikelisi de bu zaten. Aslında şöyle de bir durum var; toplum olarak hepimiz bir şekilde şiddete maruz kalıyoruz. Soma’da o kadar maden işçisi hayatını kaybetti. Sonra seçimler yapıldı ve ortaya çıkan oy oranı yine malum... Üstüne yine madende işçilerimizi kaybettik. Şimdi bu zihinsel şiddetin en alası değil mi? Her olayda susup oturuyoruz, hakkımızı aramıyoruz.”

Derya Baykal

001 kapak EB49

‘Hiçbir şekilde affım yok’

“Ben bu haberi okuduğumda çok çok çok üzüldüm. Asla kimseyi suçlayıcı konuşmak istemem, daima adaletten yanayım. Eğer doğruysa çok üzücü. Her açıdan üzücü; hem kadın hem erkek, insan için üzücü bir olay. Gazetede röportaj çıkacakmış, şimdi merakla o röportajı bekliyorum. Olayı takipteyim. Bence eksik bir şey var; aile adalet için neden bu kadar geç başvurdu sorusu aklımı kurcalıyor, bu yüzden gazetelere yansımış olan bu olaya konu olan adamın ne dediğini merak ediyorum. Sonuçta bu olaydan bağımsız olarak, genel olarak kadına şiddete tabii ki karşıyım. Şiddeti asla affetmiyorum. Kadına yapılacak bir şey değil. Her karı koca kavga edebilir, tartışabilir, kıskanabilir bunlar normal şeyler. Ama işin şiddet aşamasına gelmesi normal değil. Böyle bir şey başıma gelse hemen terk ederim ben, gidici bir tipimdir. Ama gidecek yeri olmayan insanlar çok. Ailesine izah edemeyip, anneme babama çevreme nasıl söylerim böyle bir şeyi dedikleri aşamada kilitleniyorlar. İş yok, güç yok, birçok kadın katlanıyor… Benim hiçbir şekilde kadına şiddete affım yok. Ancak ne yazık ki, çok acıdır ki kolay kolay çözülmez şiddet konusu…”

HABERİN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 48/2014 SAYISINDA...

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik