Logo
Bu sayfayı yazdır

Plaj şıklığı için altın tavsiyeler

Plaj şıklığı için altın tavsiyeler

Bu yıl sosyal medyada pandemi yüzünden eve kapanmış insan fotoğraf görmekten hepimiz bunaldık. Dünyaya ve insanlığa, plajlardan denizli, güneşli, kumlu fotoğraflar hediye etmek artık bir insanlık görevi haline geldi. Peki bu ulvi misyonun peşinde sosyal medya hesaplarımızı deniz, güneş, kum fotoğrafları ile doldururken, biz o fotoğrafların neresinde yer alacağız ve nasıl etkileyici, şık ve unutulmaz fotoğraflar vereceğiz? İşte plaj şıklığı için altın tavsiyelerimiz.

Sosyal mesafe kurallarına uyacağımız plajlar bizi beklerken, yurt dışından da yoğun bir turist akını olmayacağını anlamış bulunuyoruz. Yani bu yıl Ege’nin, Akdeniz’in ve hatta Karadeniz’in uçsuz bucaksız kumsalları bize kaldı. İnsan bir yandan da sevinmiyor değil. Ancak elbette turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için özellikle yabancı turiste ihtiyaç olduğunu da unutmamak gerekiyor. Neyse.

Biz bu yıl üzerimize düşeni yapıp, dünyanın geri kalanına moral vermek için, en sıcak deniz pozlarını sosyal medyada paylaşacağız ve salgın korkusuyla soğuk ülkesinden çıkıp da plajlarımızı ziyaret edemeyen dünya vatandaşlarına moral desteği sağlamaya çalışacağız. Bu nedenle, fotoğraflarımızda kullanacağımız kıyafetlerimiz de çok önemli. Unutmayın, tüm dünya Instagram’daki o #beach hashtag’i üzerinden bizi gıptayla izliyor olacak.

Öncelikle, plaj için özenli bir alışveriş yapmamız gerekecek. Plajda ve yazlık mekanlarda giyebileceğimiz kadın t-shirt modelleri, çeşit çeşit şort ve yazlık elbise modelleri alışveriş listemizin tepesinde yer almalı. Modellerimizi seçerken de, soyunma kabinleri gibi, çok fazla insanın kullandığı alanlara fazla ihtiyaç duymayacak pratik tasarımları tercih etmek akıllıca olacaktır.

Mayolarımızı, çabuk kuruyan, nemi uzun süre tutmayan kumaştan seçmek de soyunma kabinlerine ihtiyacımızı azaltacaktır. Denizden çıktıktan sonra, üzerimizde hızlıca kuruyan mayomuzun üzerine şık bir şort, güzel bir tişört, rahat bir sandalet veya terlik çekerek, hızlıca plaj modundan, şehir içi moduna geçiş yapmamız mümkün olabilir.

Sıcaktan kaçarak tatil bölgelerindeki restoran, cafe gibi işletmelerin klimaları salonlarında oturmak yerine bu sene biraz daha güneşle haşır neşir olacağız gibi de görünüyor. İnsanların kapalı alanlarda iç içe oturmak yerine açık alanlardaki masalarda oturmayı tercih edeceğini tahmin etmek zor değil. Bu nedenle çantanızda sürekli küçük bir koruyucu güneş kremi şişesinin bulunması da güzel bir önlem olacaktır. Kendinize ve ailenize, hızlıca, belki birkaç küçük fıs fıs hareketiyle, koruyucu güneş kremi sürmek, güneşin can yakan etkilerinden korunup tatili tadını çıkarmak için gerekli olacak. Bu noktada da, pratik kullanımı olan, çantaya akmayan, kapağını açıp kapama derdi yaratmayan, mümkünse “fıs fıs” formunda güneş kremlerinden edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Havlular da bu yıl ayrıca önem kazanacak gibi görünüyor. Geçmiş yıllarda, plajlarda şezlong kapma yarışları yaşanırken, bu yıl pek çok insanın, kalabalıktan biraz daha uzağa, şezlongların yoğunlaşmadığı bölgelerde, kuma havlu sererek denize girmeyi tercih edeceğini tahmin etmek zor değil. Elbette yine çevredeki restoranlardan siparişler verebilirsiniz ama bu yıl kumda yatmanı keyfini çıkaracağız gibi görünüyor. Dolayısıyla, plaj çantamızı biraz daha büyük boy seçmek ve çantamıza geniş havlular yerleştirmek doğru bir tercih olabilir.

Bu yıl plaj çantaları için önemli bir detay da, termoslar olacak gibi görünüyor. Sürekli garsonlarla temas halinde olmamak için, sık tüketmek zorunda kalacağımız soğuk suyu litrelik şişeler halinde alıp uzun süre soğuk kalması için termosta saklamak da akıllıca bir hareket olacaktır.

Başkalarının temas ettiği eşyalara dokunmak zorunda kalacağımız anlar için de yine el dezenfektanımızı çantamıza koymayı unutmayalım. Bu kurallara dikkat ederek kendimizi hem virüsten korumak hem de güneşin, denizin, kumsalın tadını çıkarmak mümkün olabilir.

Ortam

Hafta Sonu Dergisi © www.haftasonu.com.tr Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.