Menu

Ender Saraç ‘Ajda Pekkan estetik mucizesi değil’

Ender Saraç ‘Ajda Pekkan estetik mucizesi değil’

Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, ilkbahara geçiş sürecini yaşadığımız şu günlerde ‘Hafta Sonu’ okurlarına mutlu ve sağlıklı yaşamın ipuçlarını verdi. Birçok ünlü isimle çalışan Saraç, Ajda Pekkan için, “O başka bir şey. Kendisine müthiş saygısı olan, her gün sporunu yapan ve asla estetik cerrahi mucizesi olmayan bir sanatçı” diyor.

Dr. Ender Saraç’ın, kendinizi huzur içinde hissetmenizi sağlayacak bir odası ve dış dünyadan izole olmuş bir sağlık merkezi var. Kendisiyle sağlık ve gündem adına pek çok başlığı konuşma fırsatı bulduk. Dr. Saraç, yaz aylarında çıkaracağı yeni kitabın müjdesini verirken, gerçek sağlık için de ‘iç huzur’un önemine dikkat çekti...

‘Ender Saraç’la Sağlıklı Yaşam’ adlı bir programa başladınız. Bu süreçten biraz bahseder misiniz?
Türk televizyonlarında bir hekimin yapıp sunduğu tek program diyebiliriz. Bu sadece bir tıp programı değil, wellness, fitness, sağlıklı yaşam, anti aging, estetik, zayıflama, manevi gelişim ve spiritüel konuları, yani insanı ele alan bir program. Daha önce TRT, Show ve Star gibi büyük kanallarda öğle kuşağında program yapmıştım. İlk defa hafta içi her gün iki saat canlı yayına çıkıyorum.

Peki, programı benzerlerinden farklı kılan tarafları neler?
Kaliteli ve bilimsel bir program yapıp karşılığında reyting alabilmek çok zor. Çünkü Türk halkı maalesef daha çok kan, tecavüz, magazin gibi maddesel değerlerin ön plana çıktığı, anlamsız çekişmelerin olduğu programlara ilgi gösteriyor. Kendilerine hiçbir şey vermeyen, onları geren, midelerini ağrıtan, bilinçaltlarına negatif mesajlar gönderen programların reytingleri düşmeye başladı. İnsanlar, ekranda bir şey öğreten, mesaj veren, sağlıklı olma konusunda bir dürtü oluşturan programları tercih ederlerse kendileri için bir şifa ve tedavi kaynağı olacaktır.

Programın içeriğini anlatır mısınız?
Eskiden bizlere önemli bilgiler veren saatli maarif takvimleri vardı. Bu program da aynı saatli sağlık maarif takvimi gibi her gün faydalı bilgiler veriyor. Mesela ilaç gibi yemekler köşemiz var. Şimdiye kadar ‘diyet ya da sağlıklı yemekler lezzetsizdir’ diye biliniyordu. Biz bunun aksini ispat ettik. Lezzetli ve adeta ilaç gibi faydalı yemek tarifleri veriyoruz. Mesela, kabızlığa karşı kek, cinsel gücü arttırıcı salata, brozlanşmaya yardımcı çorba gibi enteresan tarifler verdik. Bunların yanında, günün şifalı bitkisini, çayını ve baharatını tanıtıyoruz. Tabii ki her bitki faydalıdır demiyoruz bunun yanında zararlarını da söylüyoruz. Her gün asparagas olmayan sağlık haberlerini okuyoruz. Toplumu ilgilendiren sosyal sorumluluk kampanyaları hakkında insanları bilgilendiriyoruz.

“Çocuklarımızı ha uyuşturucuya, içkiye, sigaraya alıştırmışız ha fastfood’a! Yağlı kızartmaların, beyaz un ve şekerden yapılmış yiyeceklerin, asitli içeceklerin, yağlı burgerlerin vücuda verdiği zarar, her gün iki kadeh alkol alan, yanında sigara içen ve belki uyuşturucu kullanan birinin göreceği zararla aynı”

Programınızdan yola çıkarak sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları nedir?
Farkındalık çok önemli. Kendinizi ne kadar seviyorsunuz, ne kadar önemsiyorsunuz? Birçok insan için sağlık bir anlam ifade etmiyor çünkü koyun gibi yaşıyor. İçki, sigara içiyor, stresle başa çıkmayı bilmiyor. Egzersiz yapmıyor, doğal takviyelerden yararlanmıyor, kan değerlerini bilmiyor. Sonrasında da “Ben ne şanssızım şeker, tansiyon hastası oldum” diyor. Bunları yenebilmek için ilk olarak bilincinizin uyanması gerekiyor. Kendinizi zararlı alışkanlıklardan arındırmalı ve ciddi riskleri azaltmalısınız. İnsan özünde spiritüel bir varlık ve ruhsal anlamda özel olduğunuzu hissetmeniz gerekiyor. Vücudunuz sağlığınız bozulmaya başladığında bazı sinyaller gönderir: Yataktan yorgun kalkıyorsanız, yüzünüzde tatlı bir gülümsemeyle güne başlayamıyorsanız, iyi bir uyku uyuyamıyorsanız, cinsellikte kendinizi yorgun hissediyor ve sizin için zorla yapılan bir şey haline geliyorsa, göbek ve bel çevreniz kalınlaşıyorsa, erkeklerde 94, kadınlarda 88 santimi geçiyorsa, unutkanlıklar, enerji düşüklükleri, ciltte lekelenmeler, saçta aşırı dökülme açılma oluyorsa… Kalp krizi geçirmeden, şeker komasına girmeden ya da ciddi bir bağışıklık sistemi sorunu yaşamadan hekiminize başvurun ve vücut kitle endeksinizi çıkartın. Vücut bileşenleri analizinizi yaptırın ve deneyimli bir uzman hekime kendinizi teslim edip, gerekli vitamin ve minarel desteklerinizi alın.


Yazdığınız kitaplar neredeyse 30’uncu baskısını yapıyor. Okumayı pek sevmeyen bir toplumun, bu ilgisini neye bağlıyorsunuz?
Türkiye’de kitaplarının net satış rakamları bir milyona ulaşmış ve geçmiş çok az sayıda yazar var ve ben de onlardan biriyim. Doğan Kitap’ın yazarıyım, beş kitabım var ve altıncısı yolda. İnanıyorum ki altıncı kitabım ‘İlaç Gibi Yemekler’le birlikte bu sayı bir milyonu geçecektir. Kitap ilk defa bir diyetisyeni, şefi ve doktoru bir araya getiriyor, içinde çok faydalı bilgiler var. Sanıyorum yaz aylarında raflarda olacak.

Obeziteye karşı savaşta bize neler düşüyor?
Öncelikle bunun ne kadar tehlikeli olduğunun bilincine varmalıyız. Şöyle bir örnekle anlatayım; çocuklarımızı ha uyuşturucuya, içkiye, sigaraya alıştırmışız ha fastfood’a… Aralarında hiç fark yok. Yağlı kızartmaların, beyaz un ve şekerden yapılmış yiyeceklerin ve içeceklerin, asitli içeceklerin, yağlı burgerlerin vücuda verdiği zarar, her gün iki kadeh rakı içen, yanında sigara içen ve belki uyuşturucu kullanan birinin göreceği zararla aynı. Akılda kalması açısından bu uç örnekleri veriyorum. Dedeler ve anneanneler ya da babaanneler torunlarını mutlu görmek adına bu zararlı besinleri o kadar çok yediriyorlar ki onların gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşamalarına zemin hazırlıyorlar.

Peki, sizce günümüzde sağlık maddi bir kazanç kaynağı mı oldu? İnsanların sağlığı riske ediliyor mu?
Kesinlikle haklısınız. Müthiş bir bilgi kirliliği var. Bilginin kaynağına mutlaka bakın; “Bunu söyleyen uzman bir doktor mu, konusuyla ilgili bir uzman mı?” diye. Ben programıma, konusunun uzmanı isimler getirmeye özen gösteriyorum. Duruş bozukluklarıyla ilgili olarak bir fizyoterapist, sporla ilgili olarak spor akademisi mezunu bir hocayı, din ve sağlığı konuşurken de ilahiyattan bir profesörü konuk ettim. Ben alanında uzman ve 52 yaşında yüz binlerce hastayı muayene etmiş, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı estetik medikal sertifikası olan, yurt dışında ayurveda eğitimi almış biri olmama rağmen temkinli olmakta fayda olduğunu söylüyorum. Mesela televizyondan kanseri tedavi ediyorlar, hayretler içinde bakıyorum! Bilginin kaynağına çok dikkat edin.

Hastalandığımız zaman “Eski topraklar doktor mu gördü!” deyip ihmal edebiliyoruz. Sizce nesil olarak giderek sağlığımızı kaybediyor muyuz?
Yaşam süresi uzuyor ama yaşam kalitesi bozuluyor. İnsanlar eskiden kaliteli ve sağlıklı besinlere zor ulaştıkları, buzdolabı, antibiyotik gibi keşiflerin olmayışı nedeniyle daha az yaşıyorlardı. Günümüzde tıp ve cerrahi gelişti, genetikte iyi sonuçlar alınıyor ama buna rağmen kronik hastalıklar da sürekli olarak artıyor. Neredeyse her ailede bir kanserli ve kalp hastası bulunur oldu. Keyifli, güler yüzlü, bilge, tatlı ve huzurlu yaşlıların yerini daha somurtkan, huzursuz ve sinirli yaşlılar aldı. Kronolojik olarak biraz daha uzun yaşıyorsunuz ama mutsuz bir yaşam sürüyorsunuz. Ölmekten değil, kalitesiz yaşlanmaktan korkun.

Her sene yaz aylarında ünlü kadınların şok diyet listeleri haberlerde yer almaya başlar. Bu anlamda kilosunu ve görüntüsünü beğendiğiniz ünlü kadınlar kimler?
Reyhan Karaca inanılmaz güzel kilo veriyor ve ciddi bir fark oluşturmayı başardı. Zerrin Özer çok büyük bir işi başardı. Tabii ki bir Ajda Pekkan’ı es geçmemek lazım. Ama o başka bir şey (gülüyoruz). Kendisine müthiş saygısı olan, her gün şan dersi alan, sporunu yapan müthiş bir insan. Sadece bana değil birçok doktora, sağlık merkezine gidiyor, yurt dışına da gidiyor. Yani Ajda Pekkan estetik cerrahi mucizesi değildir, kendisinin büyük bir emeğinin sonucudur. Birçok başka sanatçı var ama bu isimler öne çıkıyor.

Biraz da kliniğinizden konuşalım. Nasıl hizmetler veriyorsunuz?
Klinik olarak geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Burası dışında Ulus’taki merkezimize ya da Bodrum’daki Hay şubemize de çok talep oluyor. Bodrum şubemizde yatılı bir zayıflama merkezimiz var ve oraya sanat, politika, iş dünyasından pek çok isim geliyor. Cilt mezoterapisi, botoks, dolgu, ozon tedavisi, özel cilt bakımları, akupunktur, sülük tedavisi verdiğimiz hizmetlerden sadece birkaçı. Bize gelemeyenlere de kitap, konferans ve televizyon yoluyla ulaşıyoruz.

Bahar geldi ve sıcaklar artmaya başladı. Vücudumuzun bahara geçişinde özellikle dikkat etmemiz gereken noktalar neler?
Kansızlık sorunu olmayanlar kan bağışı yapsınlar. Hamama gidin iyi bir kese attırın, vücudunuzdaki ölü derileri temizleyin ve bolca terleyin. Hekime danışarak sağlıklı zayıflamaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yarayacak doğal bir destek alın. Bol bol sıcak su, yeşil çay, nane, ıhlamur, mate ve yasemin çayı içerek bedenin toksin atmasına yardımcı olun. Uykunuza dikkat edin, sabahları erken kalkın ve spor yaparak bedenin ter atmasını sağlayın. Zencefil başta olmak üzere biberiye, kimyon, zerdeçal, kişniş, kekik gibi toksin atıcı özel baharatları kullanabilirsiniz. Normal tuz yerine himalaya tuzu kullanın, gece geç vakitlerde ağır yiyecekler yemeyin, tok karnına tatlı yemekten kaçının. Sabahları kahvaltıda müsli, yulaf ezmesi gibi tam tahılları tercih edin. Mutlaka manevi yönünüzü geliştirin. Yaratıcıyla aranızda bir köprü kurun. Bunun için reikiden meditasyona, duadan namaz kılmaya, zikire kadar çok sayıda yöntem var.

“Kansızlık sorunu olmayanlar kan bağışı yapsınlar. Hamama gidin iyi bir kese attırın, vücudunuzdaki ölü derileri temizleyin. Bol bol sıcak su, yeşil çay, nane, ıhlamur, mate ve yasemin çayı içerek bedenin toksin atmasına yardımcı olun. Uykunuza dikkat edin, sabahları erken kalkın ve spor yapın”

Sorunlu bölgelerde etkili zayıflama sağlayacak bir öneriniz var mı?
Bölgesel sıkılaşmayı sağlayan biberiye, kekik yağı ve susam karışımı yağlarla yapılacak masaj ya da yine bölgesel sıkılaşma sağlayan jeller etkili olacaktır. Bunların dışında düzenli egzersiz, hayvansal protein ve karbonhidrat karıştırılmamalı. İki günde bir müsli, yulaf ezmesi, light süt, tarçın, ceviz ve yeşil elmadan oluşan bir karışımla kahvaltı yapılmalı. Diğer günlerdeyse tam buğday, çavdar ekmeği ve yağsız peynir yemek işe yarayacaktır.

Kanser hastaları için önerebileceğiniz bir kür var mı?
Ben insanların ‘korku kanseri’ne yakalanmalarını istemiyorum. Bakarsanız ben kanser yapacak onlarca şeyin merkezinde yaşıyorum. Yapmamız gereken belli başlı risk faktörlerinden korunmaya çalışmak olmalı. Elektromanyetik kolye takalım, GDO’lu besinlerden uzak duralım, kilo kontrolü sağlayalım, bolca egzersiz yapalım, zerdeçal tüketelim, bol su bol yeşil çay tüketelim. Dua, meditasyon, ibadet, reiki gibi enerji yükseltici şeyler yapalım. Mutlaka temiz hava almaya gayret edelim. Onu ötesinde tanrı değiliz öleceğiz. Ama korkuyu büyütürseniz kanser olmadan korkudan ölürsünüz. Ben böyle yaşamıyorum. Çünkü korku daha çok kanser yapıyor.

Doktor Ender Saraç’a göre Ajda Pekkan estetik cerrahi mucizesi değil. Saraç, “O, kendisine müthiş saygısı olan, her gün şan dersi alan, sporunu yapan müthiş bir insan” diyor.
Dr. Ender Saraç röportajımız boyunca sağlıklı yaşam konusunda bizlerle önemli ve faydalı bilgiler paylaştı.

Cildi güzelleştirecek ve canlı tutacak kürler
Kuru ciltler için: İlk olarak yüzünüzü buhara tutun, yüzünüz hafif nemlendiğinde biraz gül sulu pamukla yüzünüzü ovun, ardından iki tatlı kaşığı olmuş avokado, yarım tatlı kaşığı susam yağı, bir kaşık kaymak ve biraz da dövülmüş fesleğeni karıştırıp yüzünüze maske gibi sürebilirsiniz. Maskeyi 20 dakika, yarım saat kadar tuttuktan sonra yüzünü yıkayın ve sonrasında gül sulu pamukla temizleyin. Maskeyi haftada bir kere uygulamanız yeterli. Yağlı ciltler için: Maske öncesinde yüzünüze ham ipek bir keseyle peeling yapın. Ardından kahve, bal ve toz zerdeçalı karıştırarak hazırladığınız maskeyi sürüp 10-15 dakika bekletin. Son olarak da yüzünüzü zeytinyağlı sabunla yıkayın ve ipek keseyle kurulayın. Maskeyi haftada bir kere uygulamanız yeterli.

Erdinç YAPAN


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik