Menu

'HAYATTA YAŞANABİLECEK EN ACI ŞEYLERİ YAŞADIM'

'HAYATTA YAŞANABİLECEK EN ACI ŞEYLERİ YAŞADIM'

Işın Karaca, geçirdiği tüp mide ameliyatı sonrasında 40 kilo verdi, 38 beden bir vücuda kavuştu.

Aşık olduğu adamla evlilik kararı aldı ve 'Ey Aşkın Güzel Kızı' isimli yepyeni bir albüm çıkardı. Görünen o ki 2015 onun yılı olacak. Karaca, yeni hayatını, yaz için planladığı düğününü, albümünü ve hayatındaki diğer yenilikleri HAFTA SONU'na anlattı

Nuriye KIRMA Fotoğraflar: Lara SAYILGAN

Işın Karaca hakkında bildiğimiz birçok şeye reset atmamız gerekecek. TRT Stüdyoları’ndaki kulisinde yeni albümünü konuşmak için buluştuğumuzda, gerçekten bambaşka bir kadın vardı karşımızda. Fit -hatta incecik- gözlerinin içi gülen, hayatla barışık, enerjisi tavan yapmış... Uzun süre düşünüp karar verdiği tüp mide ameliyatı kilolarını götürmekle kalmamış, hayat kalitesini de artırmış. Eskiye dair yaşadığı tüm acıları, kederleri geride bırakmış. En büyük destekçisi ise, sevgilisi Tuğrul Odabaş. Röportajın sonlarına doğru o da aramıza katılıyor. “Işın acayip bir kadın, her şeyiyle dörtdörtlük” diyerek, aşkını kelimelere döküyor. İkisi de birbirlerini buldukları için şükrediyor. İşte bambaşka bir Işın Karaca röportajı...

Yepyeni bir Işın Karaca görüyorum. Nasıl karar verdiniz bu fiziki değişime? 

Her şişman bilir bunu!

Öyle demeyin yahu! Balık etliydiniz sadece.

(Gülüyor) 105 kilo balık etli olmuyor maalesef! Bunu üzülerek söylüyorum. Ben çok iyi kilomu sakladım o da ayrı bir konu. İnsan şişman diye sahneye çıkamaz düşüncesine bir inancım yok. Hepsi olur, her şey mümkün. Bende dil, renk, ırk, şekil ayrımları yok. Olmadığı için de bugüne kadar çok fazla dikkate almadım görüntümü. Allah bana bir ses vermiş; “Yürü ya kulum” demiş, diye düşündüm. Koluma insülin iğneleri vuruyordum, tansiyon hapı kullanıyordum, tansiyonum da 22’ydi. Artık yataktan kalkarken yorgun kalkıyordum, uykumda horluyordum. Sonra dedim ki: “Artık benim buna bir çare bulmam gerekiyor.” Ömrüm diyetisyenlere gitmekle ve rejim yaparak hayattan yoksun kalmakla geçti. Sadece yemek yoksunluğundan bahsetmiyorum; mağazaya gidip alışveriş yapamıyorsun, keyifle bir şey giyemiyorsun... Bazen insana üç kilo bile batabiliyor, benimki 40 kilo bir fazlalıktı! Bir arkadaşım tüp mide ameliyatı oldu; “Gel beraber olalım” dedi. Ben de hemen tipik Türk mantığı “Sen önce bir ol, sonra bakarız” dedim. Altı ay sonra bana bir fotoğraf gönderdi ve “Şu an bu sen olabilirdin” dedi. Araba kullanıyordum o esnada ve kenara çekip ağladım. Onu kıskandığım için değil, sevgili arkadaşımın o halden bu hale gelen değişimini gördüğüm için ağladım. Onun adına çok sevindim. Çünkü beni ondan daha iyi kimse anlayamazdı. Bu tüp mide ameliyatı için önce aday olup olmadığınız test edilmeliydi, sonra ona baktırdım ve bildiğiniz baba adaymışım meğer! Ameliyat oldum, sekiz ayda 40 kilo gitti. İşte sonuç bu ve çok mutluyum (gülüyor).

Bu zamana kadar diyetisyen yerine, ameliyat olmayı düşünmediniz mi?

Hiç düşünmedim. Bir ara “Acaba kelepçe mi taktırsam, balon mu koydursam?” gibi düşüncelerim oldu. Ama sonra bir gün dedim ki: “Bu böyle olacak bir şey değil.” Ben agresif yiyiciyim. Sinirlendiğimde ya da üzüldüğümde yemeye vuruyorum kendimi. Eskiden metabolizmanı bozan şey şuydu; sabah kalkıp sadece çay-kahve içiyordum ve ilk öğünümü akşam saat 17.00 sıralarında yiyordum. Şimdi hiç öyle bir şey yok. Uyanıyorum, ilaçlarımı içiyorum, hayata “Günaydın!” diyorum, kahvaltımı yapıyorum ve ara öğünlerimi yiyorum.

Özgüvene de çok etki ediyor değil mi?

Tabii canım. Şu ara tavan. Kendi içimdeki yaşam enerjime inanamıyorum. Bazen kendimden korkuyorum. Kilom varken bile çok hızlı, pratik zekası olan bir kadındım ama kilo gidince ekstra bir hız geldi; Speedy Gonzales yanımda halt etmiş durumda (gülüyor).

“Ben neymişim meğer!” hissi var mı?

Evet. Mesela sahnede 90 dakikanın üzerine çıkınca yoruluyordum. Konserler 90 dakikalık anlaşmalardır. Ben bazen gaza gelip çoğu zaman geçiriyordum o zamanı ama yoruluyordum. Ama şimdi full'üm. Bazen zamanı bayağı geçiriyorum, orkestram, “Ama Işın Hanım artık bir dursak mı?” diye uyarıyor (gülüyor).

'AMELİYATA GİRMEDEN ÖNCE HERKESLE HELALLEŞTİM'

Ameliyata girmeden önce bir korku var mıydı içinizde?

Herkesle helalleştim. Her şeyden önce çocuklarım için çok korktum. Çünkü önce Allah, sonra çocuklarım.

Kararı alma sürecinde oğlunuza danıştınız mı?

Evet, danıştım. O yurt dışında okuyor. Aradım, “Anneciğim ben böyle bir şey düşünüyorum” dedim. “Anne, ben onu biraz araştırabilirim miyim?” dedi. Hastaneme ve doktoruma girdi baktı. “Anneciğim ben senin çok mutlu olacağına inanıyorum. Ben zaten senden dakika başı bilgi alırım” dedi. Zaten her şey çok hızlı gelişti. Doktorum “Eve git, ne yiyorsan ye, yarın sabah 20.00'de ameliyata gel” dedi. Hiçbir şey yiyemedim biliyor musun, korkudan. Eve gidip yine çok normal bir şekilde, balık-salata yedim. Ameliyat konusunda bir gram pişmanlığım yok. Şeker için insülin kullanıyordum, artık kullanmıyorum. Tansiyonum normale döndü. 38 beden kıyafete giriyorum. İnanılmaz! Sevgilim bana bugün 38 beden jean almış. Pantolona bakıyorum, bakıyorum “Ben buna giremem” diyorum. “Bir giy ve şunu dene” dedi. Üstüme tam oturdu ama psikolojik olarak hazır değilim diye olmuyormuş gibi geliyor. Benim hala hedefimde dört-beş kilo daha vermek var. Çok havalıyım, gazımdan durulmuyor (kahkahalar). Kıyafet tarzım çok değişmedi. Çünkü normalde de dekolte kıyafeti dozunda kullanıyordum. Bence bir kadın dekolteyi gerektiği kadar kullanmalı, fazlası bana avam geliyor. Mini elbisenin bir haddi vardır!

Şimdilerde aynaya bakmak size neler hissettiriyor?

18 yaşıma kadar çubuk gibi bir kızdım. Bütün kardeşlerim de çok ince zaten. Star benim ama şişman olan da benim (gülüyor). Aynaya uyanır uyanmaz bakıyorum, “Acaba bu bir rüya mı?” diye. 20 yıldır ilk kez bu kadar iyi hissediyorum.

Sizdeki bu değişime sevgiliniz Tuğrul Odabaş’ın yorumu ne oldu?

Tuğrul pijamayla gezerken bile “Taş gibi hatun yapmışlar ya!” diye geziyor evde. Ben de, “Bana mı diyor bu?” diyorum. Hala çok bilincinde değilim, “Acaba kime diyor bu?” diyorum. O bana bayılıyor. Ama o şişmanken de beni beğeniyordu.

'HAYATI, TADINI ÇIKARARAK YAŞAYAN BİR ADAMLA BERABERİM'

Kıskançlık dozunu artırdı mı bu durum?

Sıfır! Hiç olmadı öyle bir şey. 20 yıllık arkadaşlığımızdan ötürü, dün Işın'ken de beni bildiği için sahnedeki halimi hep çok takdir ediyor. Ben onun işine karışmam, o da benim işime karışmaz. Hayatı, tadını çıkararak yaşayan bir adamla beraberim. Annem, “Tuğrul ne zaman şaka yapıyor ya da ne zaman ciddi konuşuyor anlamıyorum” diyor. Ben de, “Bunun tadını çıkar anne” diyorum. Çünkü hayat o kadar zor bir yer değil. Kolaylaştırmak ve sinirlenmemek bizim elimizde. 20 yıl öncesinden bahsediyorsunuz. O zaman Tuğrul Bey çok eskiden beri hayatınızda. Öyle mi? Tabii, tabii. Hatta 20 yıl önce bir flört dönemimiz olmuştu. Tuğrul o zamanlar inanılmaz çapkın bir adamdı. Onun bütün sevgililerini ve kız arkadaşlarını bilirim. O da benim hayatımdaki gelişmeleri bilir. Ama çapkın adamla baş etmek zor iş olduğundan o zamanlar, “Ben yapamayacağım” dedim. Fakat dostluğumuz hep baki kaldı. Onun bir telefonun ucunda olduğunu hep bilirdim.

Yeniden bir ilişkiye nasıl başladınız?

İkimizin de boşandığı, evliliklerinin bittiği ve yaralı olduğumuz bir dönemde, Tuğrul'la eski dostluğumuzun temellerine güvenip daha sık görüşmeye başladık ve bu durum bir anda aşka dönüştü. Nasıl olduğunu ben de bilmiyorum. Ben dominant bir kadınım, kendi ayaklarımın üzerinde durmayı seviyorum. Çok fazla insanı müdahale ettirmem hayatıma. Kontrol manyağıyım çünkü. Hayatımın kontrolünün bende olmasını seviyorum. 18 yaşımdan beri bir ailenin ana direği olarak duruyorum. Hayatta yaşanabilecek en acı şeyleri yaşadım: Babacığımı toprağa verdim, zamanında kocamı başka kadınlara kaptırdım, aldatıldım. Çok üzüldüm. Beni daha fazla hiçbir şey kıramaz hayatta. Çok güçlüyüm. Işın Karaca'nın o döneminde neler yaşadığını kimse bilmez. Başımı hep dik tuttum. Ama Tuğrul'la çok başka bir iletişimimiz var. Bazen “Bugün de bu yükü sen üstümden al” diyebiliyorum ona. Bu yüzden artık yavaş yavaş dominantlığı bırakmaya başladım.

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 13/2015 SAYISINDA...

Işin 20150401-2

 


Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik