Menu

‘KAYAHAN’LA BARIŞARAK AYRILMAMIZ BÜYÜK BİR TESELLİ’

‘KAYAHAN’LA BARIŞARAK  AYRILMAMIZ BÜYÜK BİR TESELLİ’

Nilüfer, son albümü ‘Kendi Cennetim’ ile yaz aylarına iddialı bir giriş yaptı.

Çıkış parçası ‘Haziran Vakti’ kadar sıcak, klibi kadar renkli bir albüm ‘Kendi Cennetim’. Başarılı sanatçı ile yeni albümünün yanı sıra 43 yıllık müzik kariyerine, hayatın ona öğrettiklerine ve can dostu Kayahan’a kadar her şeyi konuştuk

Nuriye KIRMA

Tanımadığınız bir insanın duygularına dokunmak, ‘hissetmek’ kelimesini en derinden yaşatmak tanrının bir mucizesi olsa gerek. Bu mucizenin ete kemiğe bürünmüş hali de Nilüfer. Öylesine nefis bir sesi var ki, onu dinlerken yaşadığınız aşkları bir daha yaşıyor, kişisel tarihinizde kalan tozlu sayfaları tekrar açıyorsunuz. Acıyı da, hüznü de en dibine kadar yaşatıyor Nilüfer. ‘Kavak Yelleri’, ‘Seni Beklerim Öptüğün Yerde’, ‘Dokunsalar Ağlarım’, ‘Aşk Kitabı’ ve Türk pop müziğinin klasikleri arasına giren daha nice şarkılarıyla kendi zirvesindeki eşsiz yerini korumaya devam ediyor. 15 yaşında Hafta Sonu gazetesinin ses yarışmasına katılarak çocukluğundan beri hayranı olduğu ve o yarışmada jüri üyesi olan Ajda Pekkan’ın karşısına çıkıp, bir Pekkan klasiği olan ‘Sensiz Yıllarda’yı söylemesiyle başlıyor Nilüfer’in profesyonel müzik yaşantısı. Zaten bunu yaptığımız röportajda da çekinmeden dile getiriyor: “İlk çıkış yaptığım yıllarda Ajda Pekkan’dan ilham aldım.” Ardından kariyeri boyunca en yakın dostu olan, Kayahan çıkıyor karşısına. Nilüfer yıllarca ustanın şarkılarına sesiyle hayat veriyor. Son dönemde birbirlerine kırgınlık yaşamış olsalar da Kayahan Usta bu dünyadan göç etmeden yine bir araya geliyor gönülleri. Nilüfer de bu barışmadan son derece memnun, hislerini “İçim rahat” diyerek dile getiriyor. Şimdilerde yeni albümü ‘Kendi Cennetim’in heyecanını yaşayan başarılı sanatçı, 43 yıllık müzik kariyerinin ona kattığı tecrübelerle yoluna tüm hızıyla devam ediyor. Bu dünyaya bir Nilüfer daha gelir mi, yeri doldurulur mu bunu bilemeyiz ancak yeni üretimlerini ve o muhteşem sesini canlı dinlemenin tadını sonuna kadar çıkarmak gerek…

‘Kendi Cennetim’ şahane 13 şarkıyla dolu muhteşem bir albüm olmuş. Albümü incelerken gözüm ‘Kendi Cennetim’ şarkısını aradı ama sadece albümün ismiymiş. Cennetiniz mi oldu bu albüm?

Aklıma böyle bir isim geldi, çünkü şarkılar ve müzik benim cennetimi tarif ediyor. Sadece bu albüm değil; tüm şarkılar, hayatım boyunca her zaman nefes aldığım liman, mutluluğumu, acımı paylaştığım sırdaşım oldu. Hayatıma anlam kattı. ‘Kendi Cennetim’ demek için çoktan vakit gelmişti anlayacağınız.

Albümde devler buluşması var: Sezen Aksu, Nazan Öncel, Şehrazat ve tabii ki sizin şarkılarınız. Yıllardır müzik sektörünün en önemli isimlerisiniz, neden buluşmak için bu kadar beklediniz?

Şehrazat ile daha önce defalarca çalıştık. Sezen ve Nazan’la da bu albümde kısmet oldu. Yoksa her ikisi de şahane insanlar ve müzisyenler ve her ikisi de arkadaşım. Sezen’le son yıllarda çok yakınlaştık, bu samimiyet ve dostluk üzerine çıktı bu şarkılar. ‘Hadi artık şarkımız olsun’ gibi bir plan ile olmadı yani. Kendiliğinden gelişti.

Klip ‘Haziran Vakti’ne çekilmiş ve tam yaza uygun rengarenk, çiçekli bir klip olmuş. İlk çıkışın ‘Haziran Vakti’ olmasına nasıl karar verdiniz?

Güzel şarkı ‘Haziran Vakti’; benim duygularıma tercüman olan bir şarkı. Tam bir yaz şarkısı, şimdi tam da Haziran ayındayız.

İki tane de no name müzisyene fırsat verip şarkılarını albümünüze koydunuz. Bu gerçekten çok hoş bir durum. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Yeni ve kaliteli şarkılarda bir kısırdöngü içinde kaldığımızı görünce, web siteme böyle bir duyuru yapma fikri geldi aklıma. Birçok şarkı içinden bu ikisini seçtik. Her iki besteci de çok başarılı bana göre. Böyle gençlerin kendilerini gösterebilecekleri profesyonel platformlar artırılmalı ve çok iyi yönetilmeli. Bence müziğimiz bambaşka yerlere taşınabilir bu sayede.

43 yıllık dolu dolu geçen bir kariyer yolculuğu ve 24 albüm... Kaliteli bir isim ve dinleyiciler tarafından çok sevilmek... Düşününce ‘bir insan daha ne ister ki’ diye düşünüyorum. Sizin kendinizle iç hesaplaşmanızda hayattan tatmin olmadığınız noktalar var mı?

Vardır mutlaka. Mesleki anlamda Türkiye’de müzik sektörü Batı’yla yarışabilecek duruma gelemedi maalesef. Oradaki şarkıcıların imkanlarına sahip olmak, bütün dünyaya sesimi duyurabilmek hiç de fena olmazdı. Bir dahaki hayatımda artık (gülüyor).

‘KAYAHAN HEP HAYATIMDAYDI’

Çok uzun yıllar sürmüştü küslüğünüz. ‘Keşke’leriniz var mı şimdi geriye dönüp baktığınızda?

Her şey oluyor hayatta. Anne-evlat yıllarca dargın kalıyor. Olmasaydı iyi olurdu ama oldu. Ama barışarak ve sevgiyle ayrılmamız büyük bir teselli, içim rahat. O da huzurla, nurla uyusun inşallah.

‘İLK YILLARDA AJDA PEKKAN’DAN İLHAM ALDIM’

Hafta Sonu gazetesinin düzenlediği bir müzik yarışmasıyla profesyonel yolculuğunuza başladınız. O dönemlerde, gençlik yıllarınızda size ilham veren isim kimdi?

İlk çıkış yaptığım yıllarda Ajda Pekkan’dan ilham aldım ve şarkı söylemeye bayılıyordum. Yarışmaya katılmaya da tek başıma karar verdim. Sonrasında da güzel gelişmeler oldu zaten.

15 yaşındaki ilk kez sahneye çıkan o genç kızın heyecanı hala hatırınızdadır muhakkak…

Çok heyecanlanmıştım, çok korkmuştum. Hatta ikinci konserimde sesim kısılmıştı (gülüyor).

RÖPORTAJIN DEVAMI HAFTA SONU DERGİSİ 24/2015 SAYISINDA...

IMG 8359

 

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Sevimli Tehlikeli oyuncularının Hafta Sonu çekimi

0:00 Play

Demet Akalın röportajı kamera arkası

0:00 Play

Hepsi

Röportaj

Moda & Güzellik